• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Lotos wybuduje dwie stacje paliw w ciągu S8

Opublikowano: 17-06-2019 Źródło: Grupa Lotos

Dwa miejsca obsługi podróżnych (MOP) przejmie w dzierżawę od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Grupa Lotos. W przetargu dotyczącym budowy nowych stacji paliw w ciągu drogi ekspresowej S8 w woj. mazowieckim oferta koncernu okazała się najkorzystniejsza.


MOP Popowo w ciągu S3. Fot. GDDKiA MOP Popowo w ciągu S3. Fot. GDDKiA

Dzierżawa i zagospodarowanie dotyczy dwóch MOP-ów: Budykierz i Przyjmy. Pierwszy zlokalizowany będzie po wschodniej stronie S8, na trasie obwodnica Wyszkowa–Poręba. Skorzystać z niego będą mogli kierowcy udający się w stronę Białegostoku, Łomży czy Suwałk. Drugi MOP znajdzie się po drugiej stronie ekspresówki, na odcinku Poręba–Ostrów Mazowiecka, w kierunku Warszawy. Obie stacje Lotos planuje włączyć do swojej sieci w pierwszym lub drugim kwartale 2021 r.

Obecnie koncern obsługuje 20 MOP-ów w całym kraju. Stacje znajdują się w ciągu autostrad A1, A2, A4 i A6 oraz dróg ekspresowych S3 i S7. Do końca pierwszego kwartału 2021 r. do sieci włączonych zostanie kolejnych 12 punktów. W planach spółki jest także wyposażenie niektórych stacji w szybkie ładowarki do pojazdów elektrycznych. W sumie MOP-y stanowić będą 1/3 spośród pierwszych 50 stacji, które koncern objął projektem.

Źródło: Grupa Lotos Źródło: Grupa Lotos

MOP to miejsce w ciągu drogi ekspresowej lub autostrady, w którym kierowcy mogą bezpiecznie zaparkować auto, odpocząć i odświeżyć się. Często połączone jest ze stacją paliw oraz punktem gastronomicznym. W Polsce takim punktom przypisywane są kategorie.

Pierwsze odnosi się do małych punktów o powierzchni do 2 ha. Mogą tu zaparkować auta osobowe, autobusy i ciężarówki, dostępne są urządzenia higieniczno-sanitarne, czasem niewielki punkt gastronomiczny.

Druga kategoria obejmuje MOP-y i o powierzchni około 3 ha, ze stacjami paliw i miejscami postojowymi wyposażonymi w urządzenia do obsługi (np. czyszczenia) pojazdów, punkty gastronomiczno-handlowe i miejsca informacji turystycznej.

Największe miejsca obsługi podróżnych (trzeciej kategorii) mogą sięgać nawet 5 ha powierzchni i posiadać obiekty z miejscami noclegowymi i usługowymi (np. bank, punkt pocztowy czy biuro turystyczne). Zazwyczaj znajdują się po obu stronach drogi (zwykle autostrady) i są połączone kładką dla pieszych.

Przeczytaj także: Lotos opóźnia rozruch instalacji EFRA

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.