Z tekstu dowiesz się:

  • jak prezentują się zasoby ropy naftowej,
  • w jakiej walucie jest rozliczany kurs ropy,
  • w jaki sposób OPEC kształtuje rynek ropy,
  • jak inwestować w ropę naftową.

Ropa naftowa to najważniejszy surowiec energetyczny, który jest wykorzystywany na całym świecie do produkcji paliw. Dostarcza około 33% energii pierwotnej dla przemysłu chemicznego, a od lat 60. XX w. zajmuje pierwsze miejsce w bilansie energetycznym świata. Z tych względów ropa jest także cennym surowcem na giełdzie, a wahania jej cen otwierają szerokie pole do spekulacji.

Zasoby ropy naftowej a inwestowanie

Prognozy, według których zasoby ropy naftowej mogą się wyczerpać, mają wpływ na wzrost cen tego surowca – im będzie go mniej, tym bardziej ceny ropy zaczną rosnąć. Należy jednak zauważyć, że cały czas są odkrywane kolejne złoża ropy i wydobywa się ją nawet z trudno dostępnych miejsc. Dodatkowo największe światowe gospodarki posiadają zapasy ropy naftowej. Według danych BP w 2017 r. światowe rezerwy ropy wynosiły 1696,6 mld baryłek. To wszystko wpływa na wahania kursu ropy.

Ropa – kurs: w jakiej walucie jest rozliczany?

Przykładowo: 20 maja 2019 r. kurs ropy wynosił 72,44 USD za baryłkę. Z tego notowania można się dowiedzieć, jaka była cena ropy naftowej, a także w jakiej walucie jest ona rozliczana – w dolarze amerykańskim. Ma to duże znaczenie dla wahania notowań, ponieważ wszystkie zmiany w cenie dolara będą miały wpływ na kształtowanie się cen ropy. Jeśli cena USD umocni się, np. w stosunku do PLN, cena ropy naftowej dla polskiego odbiorcy także wzrośnie. Efektem mogą być wyższe ceny paliw na stacjach benzynowych

Aby rozpocząć świadome inwestowanie w ten surowiec, powinieneś więc śledzić nie tylko kurs ropy, ale też zwracać uwagę na ceny dolara amerykańskiego. Warto interesować się także bieżącą sytuacją gospodarczą Stanów Zjednoczonych i najważniejszymi dla tego kraju decyzjami politycznymi. Niektóre z nich będą odgrywać kluczową rolę w kształtowaniu się cen ropy.

Ropa – notowania: kto kształtuje rynek ropy naftowej?

Największy wpływ na ceny ropy naftowej mają kraje, które wytwarzają jej najwięcej. W czołówce znajdują się wspomniane wcześniej Stany Zjednoczone, ale także Arabia Saudyjska, która niedawno zajmowała pierwszą pozycję, Rosja, Irak, Kanada oraz Chiny. Niektóre z nich należą do OPEC, Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową, której celem jest ujednolicanie polityki wydobycia tego cennego surowca. To właśnie państwa OPEC zdecydowały w grudniu 2018 r. o ograniczeniu wydobycia ropy, co skutkowało wzrostem jej cen.

Chcesz poznać więcej powodów, z powodu których ceny ropy WTI zaczęły rosnąć w 2019 r? Zobacz infografikę: Ropa naftowa prognozy przygotowaną przez TMS.

Ropa naftowa w Polsce – jak w nią inwestować?

Aby rozpocząć inwestowanie w ropę naftową, nie musisz fizycznie kupować tego surowca. W Polsce handel ropą jest możliwy za pomocą standaryzowanych kontraktów terminowych. Sprawdź, jakie masz możliwości.

  • Inwestycja w ropę za pomocą kontraktów CFD – to kontrakty na różnice kursowe dostępne na rynku pozagiełdowym. W TMS Brokers możesz inwestować w CFD na ropę Brent lub na ropę WTI. W każdym z tych przypadków nie musisz dysponować bardzo dużymi środkami na koncie. Instrumenty CFD podlegają bowiem lewarowaniu i można je podzielić na mniejsze inwestycje. Możesz więc otwierać pozycje już od 120 zł.
  • Inwestycja w ropę za pomocą kontraktów Futures – podlega obrotowi giełdowemu (giełda NYMEX). Aby rozpocząć inwestycję w kontrakty Futures na ropę, musisz wnieść depozyt wstępny wynoszący ponad 4700 USD. Nie możesz też kupić ani sprzedać części kontraktu.
  • Inwestowanie w ropę za pomocą ETF-ów, czyli funduszy inwestycyjnych. Jego zadaniem jest odzwierciedlenie zachowania się cen ropy. Fundusze te dokonują emisji papierów wartościowych w formie notowanych na giełdzie tytułów uczestnictwa (ETF).

Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem inwestowania dokładnie zapoznać się z rynkiem ropy naftowej. Analiza fundamentalna, oparta na zrozumieniu mechanizmów kształtujących ceny ropy, odgrywa bowiem kluczą rolę w Twojej skuteczności jako inwestora. Poznaj m.in. ofertę TMS Brokers związaną z surowcami i towarami. Możesz też zajrzeć do poradnika dla traderów.