Za 550 mln zł spółka Gaz-System kupi komplet agregatów sprężarkowych do trzech tłoczni gazu wchodzących w skład programu Baltic Pipe. Dostawę i serwis zapewni amerykańska firma Solar Turbines.
Gaz-System ma już 15 tłoczni gazu. Fot. Gaz-System
- 10 agregatów sprężarkowych firmy Solar Turbines trafi do polskich tłoczni gazu ziemnego w ramach programu Baltic Pipe
- Gaz-System za dostawę i 10-letni serwis zapłaci 550 mln zł. To jeden z największych w historii kontraktów polskiego gazownictwa
- Urządzenia o mocy 5 do 10 MW zwiększą moce przesyłowe polskich tłoczni o 50%
Dla polskiego przedsiębiorstwa to pierwsza umowa na dostawy inwestorskie w ramach Programu Baltic Pipe i jeden z największych tego typu kontraktów w historii polskiego gazownictwa. Amerykanie dostarczą 10 agregatów sprężarkowych o mocy od 5 do 10 MW. Po trzy trafią do tłoczni gazu w Goleniowie i Gustorzynie, a cztery zostaną zainstalowane w tłoczni Odolanów. Dostawa urządzeń nastąpi w okresie od 18 do 20 miesięcy od dnia podpisania umowy. Dzięki nowym urządzeniom moce przesyłowe wzrosną o połowę.
Gaz-System poza zakupem zapewnił sobie dziesięcioletnią umowę serwisową. Umożliwi to sprawne funkcjonowanie agregatów sprężarkowych, bezpieczną pracę tłoczni gazu oraz ciągłość realizacji usługi przesyłowej tego surowca – czytamy w komunikacie spółki.
Kupno zrealizowano w formule dialogu konkurencyjnego, dzięki któremu polskie przedsiębiorstwo mogło rozpoznać światowy rynek producentów agregatów. Firma podkreśla, że takie podejście zapewnia również elastyczność przy tworzeniu dokumentacji przetargowej, uwzględniającej wysokie standardy technologiczne, specyfikę producentów oraz wymagania stawiane przez spółkę, takie jak parametry pracy, konfiguracja, optymalizacja procesu odbiorowego i dostaw.
Umowa z amerykańskim dostawcą sprężarek dla trzech tłoczni zlokalizowanych na terenie Polski to kolejny zrealizowany przez Gaz-System kamień milowy programu Baltic Pipe. Zakontraktowane urządzenia zapewnią odpowiednią moc, która pozwoli na sprawne rozprowadzenie zwiększonych ilości gazu sprowadzanego do Polski przez terminal LNG, Baltic Pipe oraz w przyszłości z terminalu pływającego FSRU zlokalizowanego w Zatoce Gdańskiej – podsumowuje Tomasz Stępień, prezes firmy.
Przeczytaj też: Tauron chce spalać paliwa alternatywne w Stalowej Woli
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.