• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

6 września Polska zacznie łączyć się ze Słowacją... gazociągiem

Opublikowano: 28-08-2019 Źródło: Gaz-System S.A.

6 września br. oficjalnie rozpocznie się budowa polskiej części połączenia systemów przesyłowych gazu Polski i Słowacji. Inauguracja odbędzie się w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce woj. podkarpackie.


Polskę i Słowację połączy gazociąg. Fot. udorn_1976/Adobe Stock Polskę i Słowację połączy gazociąg. Fot. udorn_1976/Adobe Stock

Celem realizacji inwestycji jest budowa nowego transgranicznego gazociągu, który połączy systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Słowacji. Stronami projektu są GAZ-SYSTEM S.A. i Eustream a.s., tj. polski i słowacki operator systemu przesyłowego.

W Polsce projekt opierać się będzie na budowie 59-kilometrowego odcinka gazociągu Strachocina–granica Polski, którą zrealizuje, zgodnie z wartą niemal 521,5 mln zł netto umową, konsorcjum firm Budimex S.A. oraz Mostostal Kraków S.A. Rurociąg powstać ma (wraz z odpowiednią infrastrukturą) za 31 miesięcy. 

Gazociąg Strachocina–granica RP. Źródło: Gaz-System Gazociąg Strachocina–granica RP. Źródło: Gaz-System

Gazociąg DN1000 wybudowany zostanie na terenie woj. podkarpackiego w gminach Sanok, Bukowsko oraz Komańcza. Warto dodać, iż do jego budowy wykorzystane zostaną m.in. metody bezwykopowe, konieczne w przypadku przekraczania rzek, dróg czy innych przeszkód, naturalnych bądź infrastrukturalnych. Inwestor przewiduje, tak jak w przypadku wielu innych projektów, użycie metody HDD (ang. Horizontal Directional Drilling), Direct Pipe oraz mikrotunelowania.


Eustream a.s. wcześniej rozpoczął realizację inwestycji. Budowa gazowego połączenia międzysystemowego Polska–Słowacja rozpoczęła się tam 18 września 2018 r. Dwukierunkowy interkonektor połączy słowacką tłocznię gazu w miejscowości Veľké Kapušany z węzłem gazu w Strachocinie. Całkowita długość interkonektora wyniesie 164 km.

Gazociąg Polska–Słowacja to element koncepcji Korytarza Północ–Południe, mającego połączyć sieci przesyłowe krajów Europy Środkowej oraz Południowo-Wschodniej. Zgodnie z zamierzeniami, korytarz połączy terminal LNG w Świnoujściu z planowanym terminalem LNG na chorwackiej wyspie Krk (Adria LNG).

Przeczytaj także: Fuzja Orlenu z Lotosem: jest ważne porozumienie

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!