• Firma Bisek-Asfalt kupiła tysiąc ton LNG na potrzeby floty samochodów ciężarowych
  • Paliwo o temperaturze -160 oC będą dostarczać autocysterny kriogeniczne
  • LNG emituje znacznie mniej CO2 niż olej napędowy, mniej wydziela też tlenków azotu i cząstek stałych

Dostawy będą trwały do 30 czerwca 2020 r. Paliwo będzie przewożone specjalistycznymi autocysternami kriogenicznymi przystosowanymi do transportu gazu ziemnego w temperaturze -160 oC przez spółkę Gas-Trading z grupy PGNiG. Będzie je też samodzielnie odbierać nabywca z terminala LNG w Świnoujściu. Firmowa stacja tankowania LNG posłuży samochodom flotowym i innym odbiorcom.

Dostarczamy już gaz LNG do autobusów w Polsce, bunkrujemy nim statki, a dzięki ISO-kontenerom możemy transportować LNG drogami lądowymi, koleją lub szlakiem wodnym. Wejście w ciężki transport kołowy pokazuje, jak uniwersalnym paliwem jest LNG. Szczególnie teraz, gdy obowiązuje zerowa stawka akcyzowa, LNG i CNG są rzeczywistą alternatywną dla paliw ropopochodnych – powiedział Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny.


Gaz ziemny jest znacznie mniej emisyjny od oleju napędowego, dominującego w transporcie ciężkim. Niższy jest także poziom emisji innych zanieczyszczeń powietrza, jak NOx i cząstki stałe.

Pojazdy ciężarowe zasilane LNG zyskują coraz większą popularność również ze względów ekonomicznych. Ich potencjał doceniono m.in. w Niemczech, gdzie mogą one poruszać się bezpłatnie po autostradach. Tego typu preferencje dla paliw gazowych w transporcie w połączeniu z atrakcyjną ceną paliwa powodują, że przewoźnicy są coraz częściej zainteresowani skorzystaniem z tego rozwiązania – czytamy w komunikacie.

Przeczytaj także: Powstaną nowe zbiorniki paliw dla PERN