PERN wybrał wykonawców sześciu zbiorników na paliwa w bazach w Boronowie, Rejowcu, Emilianowie i Małaszewiczach. Inwestycje zostaną zrealizowane w ramach realizacji II etapu rozbudowy pojemności baz paliwowych na produkty naftowe.
Zbiorniki na paliwa. Fot. PERN
- Sześć nowych zbiorników na paliwa zwiększy pojemność magazynów PERN o 126 tys. m³
- Trwa budowa zbiornika w Koluszkach o pojemności 32 tys. m³
- Spółka wybuduje kolejne dwa takie magazyny w Dębogórzu
Zbiorniki w Boronowie i Rejowcu wykona Mostostal Warszawa, a w Emilianowie i Małaszewiczach Naftoremont–Naftobudowa. Nowe obiekty zwiększą pojemność baz magazynowych PERN o 126 tys. m³.
Inwestycje to kontynuacja programu rozbudowy baz magazynowych. Już trwa budowa zbiornika o pojemności 32 tys. m³ w Koluszkach. Firma prowadzi także procedurę wyboru wykonawcy dwóch kolejnych zbiorników (o pojemności32 tys. m³ każdy) oraz towarzyszącej infrastruktury w bazie paliw w Dębogórzu. Po zakończeniu II etapu rozbudowy baz paliwowych pojemność zwiększy się o około 12%, czyli o 222 tys. m³.
Rozbudowa pojemności magazynów na paliwa to jedna z tzw. megainwestycji PERN realizowanych w ramach strategii spółki do 2022 r. Obok nich PERN rozbudowuje zbiorniki surowcowe – łącznie o około 600 tys. m³ pojemności na ropę naftową w Bazie i Terminalu Naftowym w Gdańsku – oraz system rurociągów.
Na koniec 2021 r. planujemy oddanie do użytku rurociągu paliwowego z Boronowa do Trzebini, który poprawi dostępność paliw dla aglomeracji śląskiej. Na koniec 2023 r. chcemy natomiast zbudować II nitkę rurociągu pomorskiego – komentuje Igor Wasilewski, prezes PERN.
PERN to krajowy lider logistyki naftowej i wiodący podmiot w zakresie magazynowania ropy naftowej i paliw płynnych oraz transportu rurociągowego ropy naftowej i paliw. Posiada około 3,6 mln m3 pojemności magazynowej na ropę naftową oraz około 2 mln m3 na paliwa płynne. Dysponuje morskim terminalem przeładunkowym o mocy 40 mln ton ropy naftowej na rok oraz 4 mln ton paliw rocznie.
Przeczytaj także: PERN obiecuje niezależność Polski w sektorze ropy i paliw w 2023 r.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.