Projekt InnVento, inicjatywa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA (PGNiG) rekrutuje kolejne startupy proponujące innowacyjne rozwiązania branżowe. Pomyły dotyczą np. przewidywania awarii, przyspieszenia budowy gazociągów, prognozowania decyzji klientów i wspierania procesów sprzedażowych.
PGNiG poszukuje firm z innowacyjnymi pomysłami. Fot. AdobeStock / Sergey Nivens
- PGNiG w ramach projektu InnVento poszukuje startupów z rozwiązaniami dla branży
- Innowacyjne pomysły mogą się sprawdzić, np. w wykrywaniu awarii, planowaniu inwestycji czy sprzedaży
- Koncern już współpracuje z dziewięcioma innowacyjnymi spółkami
PGNiG zaprosił innowatorów, których projekty skupiają się na potrzebach związanych z optymalizacją procesów operacyjnych i przemysłowych. Mieli za zadanie udowodnić wartość swojego pomysłu i wskazać obszar potencjalnego wykorzystania innowacji w Grupie Kapitałowej PGNiG.
Jedna z firm przedstawiała platformę do budowy rozwiązań z zakresu analityki predykcyjnej. Wykorzystuje ona sieci neuronowe do tworzenia „cyfrowego bliźniaka” danego procesu. Wprowadzanie nowych kryteriów, np. minimalizacja zużycia wody i maksymalizacja produkcji, pozwala na śledzenie jego zachowania. W PGNiG takie rozwiązanie może pomóc w wykrywaniu awarii bloków energetycznych lub systemów wiertniczych – czytamy w komunikacie.
Kolejny pomysł to automatyzacja procesów decyzyjnych, dzięki czemu można przyspieszyć etapy planowania inwestycji. Nowatorskie narzędzie pomoże np. w inwentaryzacji i szacowaniu wartości gruntów. W przypadku polskiego koncernu rozwiązanie służyłoby w procesie przygotowania terenów pod wiercenia lub planowania budowy gazociągów.
Analityka predykcyjna służy nie tylko do przewidywania awaryjności urządzeń i instalacji, ale może być wykorzystana w prognozowaniu decyzji klienckich. Służy do generowania tzw. leadów sprzedażowych (pozyskiwania potencjalnych klientów), stosowania up-sellingu (sprzedaż dodatkowych usług lub produktów do już zakupionych), monitoringu migracji klientów, badania ich wiarygodności kredytowej czy optymalizacji procesów windykacyjnych. Dla PGNiG przydatne byłoby wsparcie procesów sprzedażowych i windykacyjnych.
InnVento pozwala spółce filtrować środowisko startupów po kątem pomysłów na wstępnym etapie rozwoju. W tej chwili „pod skrzydłami” InnVento mamy dziewięć startupów, których projekty są na różnym etapie zaawansowania. Na spotkania z naszymi ekspertami, takie jak Pitch Day w InnVento, startupy zawsze przychodzą z bardzo ciekawymi rozwiązaniami dla naszej branży. Pokazują nowe interesujące zastosowania data science, uczenia maszynowego dla przemysłu i poprawiające jakość obsługi klienta. Po wstępnej ocenie będziemy decydować o dalszej współpracy – podsumowuje Łukasz Kroplewski, wiceprezes zarządu PGNiG SA ds. rozwoju.
Przeczytaj także: Magazyny PGNiG wypełnione gazem ziemnym w całości
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.