• W Poznaniu jeżdżą już pierwsze autobusy elektryczne. Na razie na jednej linii
  • Dostawy 21 pojazdów potrwają do końca lutego 2020 r.
  • MPK Poznań otrzymało dofinansowanie na kolejne 37 elektrobusów

Dla Poznania to nowa era. Miasto dołączyło do rosnącej grupy miejscowości, w których autobusy elektryczne są już codziennością. To m.in. Warszawa, Kraków i Lublin.

MPK Poznań zamówiło 15 autobusów przegubowych o długości 18 metrów oraz sześć standardowych, 12-metrowych. W pierwszej kolejności, do przewoźnika dostarczane są autobusy o dużej pojemności. Termin dostaw pojazdów krótszych mija z końcem lutego 2020 r. Wszystkie Solarisy Urbino Electric mogą być ładowane zarówno przez pantograf, jak i wtyczkę plug-in – czytamy w komunikacie.

Spółka posiada już osiem autobusów przegubowych, kolejny jest w trakcie odbiorów. Odebrała też dwie dwustanowiskowe ładowarki pantografowe (zapewnią ładowanie nawet czterech pojazdów jednocześnie) i dwa stanowiska do ładowania w systemie plug-in. Moc ładowania, wynosząca do 540 kW, powoduje, że po kilku minutach autobus może wyruszyć na trasę. W zajezdni przy ul. Warszawskiej powstało dziesięć 2-stanowiskowych ładowarek stacjonarnych oraz trzy mobilne. Zapewniają one możliwość jednoczesnego ładowania – poprzez wtyczki plug-in – wszystkich dostarczonych autobusów elektrycznych.

Elektryczny autobus na ulicach Poznania. Źródło: UM Poznań


Zakupione autobusy spełniają europejskie standardy bezpieczeństwa. Niskopodłogowe, przyjazne dla niepełnosprawnych i osób z dziećmi w wózkach. Wyposażono je w system wewnętrznego i zewnętrznego monitoringu, który wpływa na bezpieczeństwo jazdy oraz drzwi odskokowo przesuwne, co gwarantuje płynną wymianę pasażerów. Przyciski dodatkowo oznaczono w alfabecie Braille’a.

Na zakupy 15 elektrycznych autobusów przegubowych MPK otrzymało dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Na sześć standardowych pojazdów dotację otrzymano z programu „System zielonych inwestycji - część 2 - GEPARD - bezemisyjny transport publiczny”, finansowanego w ramach środków krajowych, których dysponentem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z kolei dofinansowanie ze środków unijnych wysokości 90 mln zł (projekt „Elektryfikacja wybranych linii autobusowych w Poznaniu”) umożliwi zakup kolejnych 37 autobusów elektrycznych: 6 przegubowych i 31 standardowych, 12-metrowych oraz przygotowanie infrastruktury towarzyszącej.

Przeczytaj także: Kraków dostanie pieniądze z UE na autobusy elektryczne