• Przyczyny tragedii w Szczyrku zbada specjalna komisja
  • Doszło do przewiercenia stalowego gazociągu DN150

Najbardziej prawdopodobną przyczyną katastrofy, jak podała Polska Spółka Gazownictwa, było uszkodzenie gazociągu średniego ciśnienia podczas robót wykonywanych właśnie przez Aqua System. Prace nie dotyczyły systemu gazowniczego. W komunikacie zarządu Aqua System czytamy m.in., że spółka, będąc właścicielem urządzenia do przewiertów sterowanych, została wynajęta do wykonania przewiertu. Zarząd firmy informuje też, że wszelkie czynności związane z wymaganymi uzgodnieniami, tzn. lokalizacją podziemnego uzbrojenia, dokumentacją projektową zadania, a także nadzorem bezpośrednim właścicieli uzbrojenia podziemnego, należały do obowiązków generalnego wykonawcy.

W oświadczeniu przyznano ponadto, że niełatwe warunki geologiczne, istniejące podziemne uzbrojenie terenu, gęsta zabudowa, a także skomplikowana technologia prowadzenia prac metodami bezwykopowymi w tym wypadku mogły przyczynić się do zaistniałego zdarzenia. Jednocześnie podkreślono, że jest naprawdę zbyt wcześnie, by na tym etapie jednoznacznie określić bezpośrednią przyczynę tej tragedii, a także obarczać winą kogokolwiek.

Jak twierdzą z kolei eksperci, w trakcie prowadzenia bezwykopowych prac przewiertowych do kolizji z istniejącą infrastrukturą może dojść np. wtedy, kiedy operator maszyny „zejdzie” z wyznaczonej wcześniej trajektorii przewiertu lub infrastruktura (jak np. gazociąg) znajduje się w innym miejscu niż wskazują to mapy. Ciągle czekamy na ustalenie oficjalnej przyczyny tragedii w Szczyrku.

Aqua System złożyła kondolencje rodzinie i znajomym osób, które zginęły w tej katastrofie, a także wszystkim mieszkańcom Szczyrku. Jednocześnie zapewniono, że wszelka dokumentacja została przekazana uprawnionym organom.  

Powołano specjalną komisję, która zbada bezpośrednią przyczynę uszkodzenia gazociągu.

Przeczytaj także: Wybuch gazu w Szczyrku spowodowała firma budowlana. Nie żyje osiem osób