Umowa między ERU i PGNiG przewiduje wspólne prace na koncesji położonej w obwodzie lwowskim w pobliżu granicy z Polską. W pierwszej kolejności będzie wykonany odwiert poszukiwawczy o głębokości do 2500 m oraz zostaną przeprowadzone badania geofizyczne, które pozwolą zaprojektować lokalizację kolejnych otworów. Prace rozpoczną się niezwłocznie po uzyskaniu koniecznych zgód i pozwoleń. Mamy mocne podstawy, aby zakładać duży potencjał wydobywczy w tym rejonie, tak jak na największym złożu gazu ziemnego w Polsce złożu Przemyśl – wyjaśnił Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG SA.

Obecnie ze złoża Przemyśl PGNiG wydobywa około 0,5 mld m3 gazu rocznie, ale w szczytowym 1971 r. było to 3,7 mld m3 Udokumentowane zasoby wydobywalne złoża sięgały około 74 mld m3 gazu ziemnego, z czego wydobyto już 65 mld m3.

Dzięki niedawno zrealizowanym badaniom geofizycznym i powtórnej analizie wcześniej zebranych danych, PGNiG spodziewa się, że w złożu Przemyśl może znajdować się dodatkowo nawet 20 mld m3 gazu. Przypuszczenia te potwierdzają nowe odwierty poszukiwawcze oraz rekonstrukcje starych otworów wykonane przez PGNiG w ostatnich trzech latach.

Konsekwentnie realizujemy strategię rozwoju działalności PGNiG na rynkach zagranicznych. Podpisana dziś umowa pozwoli nam na prowadzenie poszukiwań i wydobycia gazu ziemnego na bardzo obiecującym obszarze. Jestem przekonany, że współpraca z ERU przyczyni się do wzrostu wartości obu spółek – powiedział Woźniak.

Również partner zarządzający ERU Management Services LLC. wyraził radość z długofalowej współpracy: w trakcie dotychczasowej czteroletniej współpracy z naszym polskim partnerem zaobserwowaliśmy pozytywną zmianę klimatu inwestycyjnego na Ukrainie i jesteśmy gotowi skorzystać z tego, aby razem inwestować i rozwijać się w tym obszarze. Postrzegamy to jako pierwszą z wielu możliwości, jakie ma do zaoferowania ukraiński sektor energetyczny w nadchodzących latach – skomentowała firma.

Od 2016 r. PGNiG i ERU prowadzą eksport gazu ziemnego na Ukrainę. Firmy dostarczały wspólnie gaz na potrzeby ukraińskiego operatora sieci przesyłowych i magazynów Ukrtransgaz. W sierpniu 2019 r. PGNiG zakupiło na rzecz ERU ładunek amerykańskiego LNG, który po regazyfikacji w terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego został sprzedany na Ukrainę.

Przeczytaj także: PERN ma umowę na budowę zbiorników na paliwa w Rejowcu i Boronowie