Budowa II nitki odcinka pomorskiego należy do strategicznych inwestycji spółki PERN S.A. Spółka rozstrzygnęła przetarg na wykonanie kompletnej dokumentacji projektowo–kosztorysowej projektu „Budowy rewersyjnego rurociągu ropy naftowej na odcinku Płock-Gdańsk”.
Powstanie II nitka rurociągu ropy naftowej Płock-Gdańsk. Fot. PERN
- PERN wybrał wykonawcę dokumentacji projektowej II nitki rurociągu Płock-Gdańsk
- Projekt ma zostać opracowany do końca 2021 r.
- Rurociąg będzie miał 240 km długości, a jego zdolności przesyłowe wyniosą 25 mln ton ropy rocznie
Zadanie wykona firma ILF Consulting Engineers Polska sp. z o.o., której oferta przetargowa okazała się najkorzystniejsza.
Wykonawca prac projektowych w ramach etapu przygotowania inwestycji uzyska wszelkie wymagane i konieczne w tym zakresie opinie, uzgodnienia i decyzje (z wyłączeniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji) oraz – na zasadach prawa opcji – będzie pełnił nadzór autorski nad realizacją tzw. „II nitki Odcinka Pomorskiego” – czytamy w komunikacie.
Budowa rurociągu realizowana jest w oparciu o Ustawę z dnia 22 lutego 2019 r. o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym (zwaną Specustawą), która weszła w życie 18 kwietnia 2019 r.
Wstępnie założono zakończenie etapu prac przygotowawczych pod koniec 2021 r. oraz rozpoczęcie fazy realizacji inwestycji. Nowa instalacja pozwoli na przekierowanie ropy naftowej w sytuacjach awaryjnych z jednego rurociągu do drugiego oraz da możliwość przesyłu surowca przez „połączone obie nitki”.
PERN do budowy drugiej nitki surowcowego Rurociągu Pomorskiego, który łączy bazy ropy naftowej w Gdańsku i pod Płockiem przygotowywał się już od początku 2018 r. W połowie ubiegłego roku opracowano studium wykonalności budowy rewersyjnego rurociągu ropy naftowej na odcinku Płock–Gdańsk, czyli drugiej nitki istniejącej już infrastruktury. Nowy rurociąg zostanie poprowadzony wzdłuż pierwszej nitki tej magistrali, dzięki temu będzie obsługiwany przez stacje pomp pośrednich nitki pierwszej. Zakładana przepustowość wyniesie około 25 mln ton surowca rocznie.
PERN to krajowy lider logistyki naftowej i wiodący podmiot w zakresie magazynowania ropy naftowej i paliw płynnych oraz transportu rurociągowego ropy naftowej i paliw. Posiada około 3,6 mln m3 pojemności magazynowej na ropę naftową oraz około 2 mln m3 na paliwa płynne. Dysponuje morskim terminalem przeładunkowym o mocy 40 mln ton ropy naftowej na rok oraz 4 mln ton paliw rocznie.
Przeczytaj także: Gaz-System zakupi rury do budowy gazociągu Polska–Słowacja
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.