• Współpraca będzie odbywać się w ramach programu Geo-Metan
  • Obecnie efektywność odmetanowania kopalń JSW wynosi ponad 30%
  • Na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego może być 193 mld m3 metanu

Skąd pomysł na taki projekt? Dla spółek górniczych metan w pokładach węgla jest kłopotem, zagraża bezpieczeństwu górników, a jego pozyskanie to z kolei dla PGNiG szansa na dodatkowe źródło gazu. Według szacunków Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego, na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego może znajdować się nawet 193 mld m3 metanu. W kopalni Budryk, należącej do JSW, powstanie demonstracyjna instalacja ujęcia metanu z odwierconych z powierzchni nieeksploatowanej dotychczas partii złoża otworów kierunkowych. Prowadzona będzie też analiza wydajności dopływu metanu i wpływu szczelinowania na późniejszą eksploatację węgla.


Odmetanowanie górotworu jest jednym z naszych strategicznych procesów technicznych, ponieważ jest to najbardziej skuteczna metoda zwalczania zagrożenia metanowego. Obecnie efektywność odmetanowania naszych kopalń wynosi nieco ponad 30%. Dzięki odmetanowaniu przedeksploatacyjnemu mamy szansę zwiększyć ilość ujmowanego gazu – mówi Artur Dyczko, zastępca prezesa JSW.

Współpraca JSW i PGNiG odbywa się w ramach programu Geo-Metan. List intencyjny podpisano w styczniu 2018 r. Parafowali go przedstawiciele także spółki Tauron Polska Energia oraz Polskiej Grupy Górniczej. PGNiG prowadzi już prace związane z wykonaniem odwiertów na terenie KWK Ruda Ruch Bielszowice.

Przeczytaj także: Spółki PGNiG, PGG, JSW i Tauron podjęły współpracę