6 lutego br. spółka PERN ogłosiła postępowanie przetargowe w trybie negocjacji z ogłoszeniem na pełnienie funkcji inżynieria budowy dla inwestycji obejmującej budowę II nitki Rurociągu Pomorskiego.
II nitka Rurociągu Pomorskiego również ma mieć długość około 240 km. Fot. PERN S.A.
Usługa inżyniera budowy jest skutecznym i powszechnie stosowanym rozwiązaniem w realizacji złożonych projektów inwestycyjnych – zaznacza spółka.
Celem realizacji inwestycji jest budowa odpowiedniej infrastruktury rurociągowej, która zapewni bezpieczeństwo tłoczeń i stanowić będzie dodatkowe zabezpieczenie dla transportu ropy naftowej na odcinku północnym. Jest to, według spółki, działanie niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Rzeczypospolitej Polskiej.
PERN zamierza wybudować rewersyjny rurociągu ropy naftowej na odcinku Płock-Gdańsk rurociąg o długości 240 km. Trasa rurociągu ropy naftowej na odcinku Płock–Gdańsk została zaplanowana wzdłuż istniejącej I nitki rurociągu, na obszarze dziewięciu powiatów, na terenach następujących gmin:
- woj. mazowieckie: Słupno, Radzanowo, Bielsk, Gozdowo, Mochowo, Szczutowo, Sierpc;
- woj. kujawsko-pomorskie: Rogowo, Rypin, Osiek, Brodnica, Bobrowo, Jabłonowo Pomorskie, Świecie nad Osą, Łasin;
- woj. pomorskie: Gardeja, Kwidzyn, Ryjewo, Gniew, Pelplin, Subkowy, Tczew, Pszczółki, Suchy Dąb, Cedry Wielkie, Pruszcz Gdański, miasto Gdańsk.
Budowa ropociągu realizowana jest w oparciu o ustawę z dnia 22 lutego 2019 r. o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym, która weszła w życie 18 kwietnia 2019 r. Mateusz Wodejko, wiceprezes PERN, zapowiedział, iż dzięki ustawie możliwa będzie szybsza realizacja budowy II nitki Rurociągu Pomorskiego.
Rurociąg Pomorski ma długość około 236 km. Umożliwia rewersyjny transport ropy naftowej na trasie z bazy magazynowej w Miszewku Strzałkowskim pod Płockiem do bazy magazynowej w Gdańsku oraz w kierunku przeciwnym. Może transportować surowiec z Płocka do Gdańska w ilości 27 mln ton rocznie oraz z Gdańska do Płocka: 30 mln ton w ciągu roku.
Przeczytaj także: PGNiG ma dodatkowe udziały w złożu Duva na Norweskim Szelfie Kontynentalnym
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.