W woj. zachodniopomorskim zapotrzebowanie na moce wytwórcze w sektorze energetycznym rośnie. Dlatego Elekrownię Dolna Odra wyposażono w dwa nowe bloki. Aby można było je przyłączyć do sieci, konieczna jest budowa około 63 km gazociągu i stacji gazowej.

Dzięki nowoczesnej technologii Krajowy System Elektroenergetyczny zyska energię elektryczną pochodzącą z niskoemisyjnych jednostek wytwórczych o wskaźniku emisyjności poniżej 550 kg/MWh, zgodnym z zapisami tzw. Pakietu Zimowego Unii Europejskiej, jak informuje spółka w komunikacie. Włączenie bloków do eksploatacji dwóch nowych bloków energetycznych, o łącznej mocy około 1400 MW, planowane jest na IV kwartał 2023 r.


Gaz-System rozbudowuje krajowy system przesyłowy wychodząc naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu gospodarki na niskoemisyjne źródła energii. Spółka w porozumieniu z polskimi firmami energetycznymi tak planuje przebieg procesów przyłączeniowych, aby je realizować zgodnie z terminami – powiedział Artur Zawartko, wiceprezes zarządu GAZ-SYSTEM.

Realizacja projektu istotnie przyczyni się do wypełnienia celów klimatycznych UE i jest zgodna ze światowymi trendami w energetyce, zakładającymi budowę niskoemisyjnych jednostek wytwórczych, co doskonale wpisuje się w strategiczne kierunki rozwoju Grupy PGE – stwierdził Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Gazociąg, który wybuduje Gaz-System, połączy Elektrownię Dolna Odra z istniejącą infrastrukturą gazową. Gaz ziemny będzie dostarczany z Terminalu LNG w Świnoujściu poprzez istniejący gazociąg Szczecin–Lwówek oraz planowany odcinek Goleniów–Lwówek projektowany w ramach Projektu Baltic Pipe.

Trasa rurociągu przyłączeniowego o średnicy DN700 i ciśnieniu MOP 8,4 MPa poprowadzona zostanie przez woj. zachodniopomorskie na terenie gmin: Przelewice, Pyrzyce, Kozielice, Banie, Gryfino, Widuchowa. Dla potrzeb przyłączenia powstanie także stacja gazowa o przepustowości 250 000 m3/godz.

Przeczytaj także: Baltic Pipe: komplet decyzji na budowę gazociągu Goleniów–Lwówek