• Bolid z wodorowym ogniwem paliwowym nie generuje zanieczyszczeń
  • W wyniku spalania wodoru powstaje jedynie woda
  • Opływowy kształt, laminaty z włókien węglowych i lekkie stopy aluminium obniżają zużycie paliwa

Najważniejszym elementem pojazdu jest wodorowe ogniwo paliwowe, uważane za jedno z alternatywnych rozwiązań w zakresie ekologicznych, bezemisyjnych napędów w transporcie. W wyniku spalania wodoru powstaje jedynie woda, nie ma żadnych zanieczyszczeń, pyłów, tlenków azotu czy gazów cieplarnianych generowanych przez silniki spalinowe na benzynę lub olej napędowy.

W Hydrive 1 ogniwo zasila silnik elektryczny. W odróżnieniu od klasycznych samochodów elektrycznych, bolid nie wymaga ładowania z gniazdka. Maksymalna prędkość wynosi około 40 km/godz.


Zbudowany przez studentów bolid waży jedynie 30 kg, przy długości 320 cm i szerokości 75 cm. Niska masa to efekt pokrycia karoserii laminatem na bazie włókien węglowych. Jego niski współczynnik tarcia wraz z opływowym kształtem konstrukcji skutkuje niskim zużyciem paliwa. Z kolei silnik indukcyjny umożliwia hamowanie rekuperacyjne pozwalające na przetworzenie energii wyzwalanej podczas zwalniania na energię elektryczną, co dodatkowo przyczynia się do oszczędności wodoru.

Modułowa budowa i elementy pojazdu wykonane z lekkich stopów aluminium zapewniają wysoką wytrzymałość. Kierownica została „wydrukowana” metodą druku 3D.

Bolid miał wystartować w międzynarodowych zawodach Shell Eco-marathon, jednak planowana w tym roku edycja została, z powodu pandemii koronawirusa, przeniesiona na 2021 r.

Wodorowy pojazd jest dziełem studentów ze Studenckiego Koła Naukowego Konstruktorów MechaniCAD.

Przeczytaj także: W 2021 r. Lotos otworzy swoją pierwszą stację tankowania LNG