• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Gazociąg Polska–Litwa: są wszyscy wykonawcy części północnej

Opublikowano: 18-05-2020 Źródło: Gaz-System

Gazociąg Polska–Litwa (GIPL) obok Baltic Pipe są umieszczone na liście PCI (ang. Projects of Common Interest) – przedmiotów wspólnego zainteresowania, czyli priorytetowych projektów unijnych. Gaz-System podpisał umowę z wykonawcą 61-kilometrowego odcinka GIPL, co oznacza, że wszyscy wykonawcy północnej części gazociągu zostali wybrani.


Rozpocznie się budowa północnej części gazociągu Polska–Litwa. Fot. Gaz-System Rozpocznie się budowa północnej części gazociągu Polska–Litwa. Fot. Gaz-System
  • Trzy firmy zbudują północny odcinek gazociągu Polska–Litwa o długości około 185 km
  • W najbliższych tygodniach zostaną wyłonieni wykonawcy dwóch odcinków południowej części GIPL
  • Łączna długość instalacji w Polsce wynosi około 343 km

Budowę gazociągu Polska–Litwa o długości około 343 km podzielono na dwie części – północną i południową. Pierwsza jest złożona z trzech odcinków, a druga z dwóch. Po podpisaniu umowy z firmą IDS-BUD S.A. na budowę rurociągu z Rudki Skroda do Konopek o długości 61 km, operator gazowego systemu przesyłowego zebrał komplet wykonawców wszystkich fragmentów północnej części GIPL w Polsce. Ponieważ zamówiono już rury i armaturę, wkrótce rozpoczną się prace budowlane.

Północna część GIPL. Źródło: Gaz-System Północna część GIPL. Źródło: Gaz-System

Odcinek północny GIPL o długości około 185 km i średnicy 700 mm będzie zlokalizowany na terenie woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Przebiegnie przez pięć powiatów oraz 16 gmin. W ramach jego budowy powstanie także kilka naziemnych obiektów towarzyszących, które są niezbędne dla prawidłowego oraz bezpiecznego użytkowania infrastruktury. Są to tzw. zespoły zaporowo-upustowe (ZZU) rozmieszczone na trasie gazociągu w odległości średnio co 20–30 km wraz z drogami dojazdowymi i przyłączami do sieci elektroenergetycznej – informuje Gaz-System.


Wykonawcy trzech odcinków północnej części interkonektora Polska–Litwa:

  • IDS-BUD SA. na trasie Rudka Skroda–Konopki - około 61 km;
  • konsorcjum NDI na trasie Konopki – Kuków - około 77 km;
  • konsorcjum JT S.A. na trasie Kuków – Granica PL-LT - około 47 km.

Dzisiaj mamy zakontraktowanych wszystkich wykonawców części północnej interkonektora Polska-Litwa, co oznacza, że możemy przechodzić do fazy budowlanej tej inwestycji. Połączenie gazowe Polski z Litwą zwiększy bezpieczeństwo energetyczne regionu, a także umożliwi gazyfikację północno-wschodnich regionów Polski – powiedział Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-Systemu.

Spółka aktualnie zajmuje się przekazywaniem gruntów na terenach inwestycyjnych, by wykonawcy mogli rozpocząć roboty budowlane. W najbliższych tygodniach mają zostać wybrani wykonawcy dwóch odcinków południowej części gazociągu między Polską a Litwą.

Łączne dofinansowanie unijne dla GIPL wynosi 266,4 mln EUR (dla obu inwestorów projektu – Gaz-Systemu oraz litewskiego operatora systemu przesyłowego Amber Grid), a jego źródłem jest instrument unijny „Łącząc Europę”.

Przeczytaj także: Budowa Baltic Pipe: komplet ważnych decyzji

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!