• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Budowa Baltic Pipe: komplet ważnych decyzji

Opublikowano: 14-04-2020 Źródło: Gaz-System, inzynieria.com

Gaz-System posiada już komplet pozwoleń na budowę gazociągu łączącego podmorski rurociąg Baltic Pipe z Krajowym Systemem Przesyłowym. Jako ostatnią wydano zgodę na budowę odcinka od suchego spawu do zespołu zaporowego Niechorze-Pogorzelica; wszystkie lądowe fragmenty będą liczyć ponad 170 km długości.


Fot. Dusan Kostic/Adobe Stock Fot. Dusan Kostic/Adobe Stock

Gazociąg, który połączy Baltic Pipe z Krajowym Systemem Przesyłowym, będzie składać się z kilku odcinków: DN900 od miejsca połączenia z gazociągiem podmorskim do zespołu zaworowego w miejscowości Niechorze (90 km); DN900 od zespołu Niechorze do terminala odbiorczego w Konarzewie (4,5 km); DN1000 od terminala Konarzewo do węzła przesyłu gazu Płoty (36,5 km); DN1000 relacji Płoty–Goleniów (42 km).

Niedawno wojewoda zachodniopomorski wszczął też postępowanie ws. wydania pozwolenia na budowę podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe: rurociąg o długości 56 km będzie przebiegać przez polskie wody terytorialne oraz naszą wyłączną strefę ekonomiczną. Wyjście na ląd w Polsce wyznaczono w rejonie miejscowości Niechorze i Pogorzelica. Końcowy odcinek powstanie przy użyciu bezwykopowej metody mikrotunelowania: będzie mieć około 600 m długości, szyb startowy zlokalizowany zostanie 200 m od brzegu w głąb lądu, a wiercenie zakończy się około 400 od linii brzegowej w stronę morza. Dodajmy, że technologia bezwykopowa zostanie użyta także do budowy lądowej części Baltic Pipe w Polsce (poza mikrotunelowaniem użyte będą także metody HDD oraz Direct Pipe).

Źródło: Gaz-System Źródło: Gaz-System

Gazociąg Baltic Pipe ma mieć 310 km długości, będzie transportować 10 mld m3 gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m3 z Polski do Danii. Przesył ma ruszyć od października 2022 r. Celem budowy jest m.in. zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Przeczytaj także: PGNiG wszedł na rynki państw nadbałtyckich

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!