Budowa elektrolizerów do produkcji wodoru i ich integracji na rynku energii to projekt badawczo-rozwojowy, który Grupa Lotos zrealizuje wspólnie ze spółką Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). Celem jest pozyskiwanie ekologicznego paliwa i weryfikacja możliwości współpracy takich instalacji z odnawialnymi źródłami energii (OZE).
Fot. Fotomek/Adobe Stock
- Wodór może być wykorzystywany w transporcie, przemyśle i energetyce
- OZE dostarczą energię elektryczną do produkcji tego surowca
- Paliwa alternatywne mają przyczynić się do rozwoju czystego transportu
Paliwa alternatywne, takie jak wodór, mają być jednym z rozwiązań prowadzących do rozwoju czystego transportu i zielonej energetyki.
Elektrolizery służą do rozkładu wody na wodór i tlen wykorzystując energię elektryczną. Projekt ma sprawdzić, jak mogą współpracować z OZE, wytwarzającymi elektryczność niestabilnie, w zależności od warunków wiatrowych czy nasłonecznienia. Nadwyżki produkcji mogłyby zasilać instalacje wytwarzające właśnie wodór.
Wodór przez wielu ekspertów uznawany jest za paliwo przyszłości, jednak na drodze do jego popularyzacji stoi jeszcze szereg wyzwań – między innymi opracowanie efektywnej kosztowo i jak najmniej wpływającej na środowisko naturalne metody jego pozyskiwania. Współpraca Grupy Lotos i PSE może pomóc w rozwiązaniu tego problemu, a także przyczynić się do zmniejszenia emisyjności polskiego sektora elektroenergetycznego – powiedział wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.
Na świecie prowadzi się liczne projekty badawczo-rozwojowe w zakresie paliw alternatywnych. Ponieważ proces elektrolizy i produkcji wodoru zależy od kosztów energii elektrycznej, wykorzystanie zielonej energii z elektrowni wiatrowych i słonecznych wytwarzanej w nadmiarze w okresach niskiego zapotrzebowania, mogłoby je obniżyć. Sam wodór może być stosowany jako paliwo w transporcie, do celów przemysłowych czy w elektroenergetyce zasilając ogniwa paliwowe wytwarzające elektryczność.
Wyniki tych prac będą mogły być wykorzystane przez PSE do zapewnienia stabilizacji Krajowej Sieci Elektroenergetycznej, zwłaszcza w kontekście planowanego zwiększania udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski. Powinno to również wpłynąć na ekspansję rynku wodoru i rozwiązań zeroemisyjnych oraz zostać wykorzystane przy realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego – czytamy w komunikacie.
Gdańska spółka uczestnicy w projekcie Pure H2 współfinansowanym z mechanizmu „Łącząc Europę”. Jego zakres obejmuje budowę instalacji do oczyszczania i dystrybucji wodoru oraz dwóch stacji tankowania w Gdańsku i Warszawie. Realizuje też projekt Hestor, mający na celu opracowanie magazynów wodoru na potrzeby procesów rafineryjnych.
Przeczytaj także: Gazociąg Polska–Litwa: są wszyscy wykonawcy części północnej
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.