Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA (PGNiG) poinformował o podpisaniu aneksu do kontraktu jamalskiego na dostawy gazu ziemnego pomiędzy polską spółką a PAO Gazprom i OOO Gazprom Export. Spółka otrzyma zwrot nadpłaconych kwot w wysokości około 1,5 mld USD, potwierdzono też nową formułę cenową.
Infrastruktura gazowa. Fot. Fedotov Anatoly/Adobe Stock
- 1 lipca 2020 r. na konto PGNiG powinno wpłynąć 1,5 mld USD od Gazpromu
- W sprawie zwrotu nadpłaty i nowej formuły cenowej podpisano aneks do kontraktu jamalskiego
- Nowe ceny obowiązują od 1 listopada 2014 r.
Niższe ceny gazu po arbitrażu
30 marca br. Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie nakazał rosyjskiemu Gazpromowi zastosowanie nowej formuły cenowej wobec PGNiG od 1 listopada 2014 r., wiążącej opłaty za surowiec z notowaniami gazu na rynkach zachodnioeuropejskich. Wyrok dotyczył zawartej 25 września 1996 r. długoterminowej umowy między Gazpromem i PGNiG na dostawy surowca, tzw. kontraktu jamalskiego. Nadpłata, powstała od dnia wprowadzenia nowych, niższych cen, to około 1,5 mld USD, które Gazprom ma zwrócić.
Aneks wart 1,5 mld USD
Aneks do umowy elektronicznie podpisano 5 czerwca br., a wymianę podpisanych dokumentów drukowanych przeprowadzono 10 dni później.
W treści aneksu strony potwierdziły zasady stosowania formuły cenowej zakupu gazu dostarczanego w ramach Kontraktu Jamalskiego, wskazanej w wyroku końcowym Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie wydanego w dniu 30 marca 2020 r. Ponadto w aneksie określone zostały warunki wzajemnego rozliczenia pomiędzy Stronami skutków finansowych wynikających z zastosowania nowej formuły cenowej z mocą wsteczną od dnia 1 listopada 2014 r. W konsekwencji spółka spodziewa się zwrotu nadpłaty przez Gazprom na rzecz PGNiG w kwocie około 1,5 mld USD netto, zgodnie z oceną wskazaną w raporcie bieżącym nr 13/2020 z dnia 30 marca 2020 r. Termin płatności przez Gazprom uzgodniono na do dnia 1 lipca 2020 r. – napisano w komunikacie giełdowym PGNiG.
Polska spółka 1 listopada 2017 r. wystąpiła z wnioskiem o renegocjację ceny kontraktowej, co daje możliwość doprowadzenia do jej zmiany efektywnie od tego dnia.
Przeczytaj także: Uwolnienie gazociągu jamalskiego
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.