Partnerzy portalu

100 dostaw gazu skroplonego do terminalu w Świnoujściu

Opublikowano: 06-07-2020 Źródło: Gaz-System, PGNiG, Polskie LNG

3 lipca 2020 r. terminal LNG w Świnoujściu przyjął setną dostawę gazu skroplonego (LNG) zamówionego przez spółkę Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).


Setna dostawa LNG. Fot. Gaz-System Setna dostawa LNG. Fot. Gaz-System
  • Najnowsza dostawa to 90 tys. ton LNG, czyli 120 mln m3 zregazyfikowanego gazu ziemnego
  • 67 dostaw zrealizowano z Kataru, 21 z USA, 11 z Norwegii i jedną z Trynidadu i Tobago
  • Po rozbudowie zdolności regazyfikacji wzrosną z 5 mld m3 do 8,3 mld m3 rocznie

Setną dostawę zrealizował metanowiec Al Safliya z Kataru, który przypłynął 3 lipca br. z ładunkiem około 90 tys. ton LNG dostarczonego przez Qatargas. To 120 mln m3 gazu ziemnego po regazyfikacji. 100 dostaw łącznie przekłada się na około 11 mld m3 zregazyfikowanego surowca.

Sukcesywny wzrost dostaw

Gazoport został uruchomiony w 2015 r., pierwsze dwie dostawy LNG przypłynęły na przełomie 2015 i 2016 r. i zostały wykorzystane do rozruchu technicznego instalacji. W czerwcu 2016 r. przybył pierwszy ładunek komercyjny. Później liczba dostaw stopniowo się zwiększała. Do 2019 r. przyjęto 50 metanowców, a od tego czasu dopłynęło kolejnych 50.


Wśród dotychczasowych stu dostaw 67 pochodziło z Kataru, 21 ze Stanów Zjednoczonych, a 11 z Norwegii. W marcu 2020 roku jeden ładunek LNG przypłynął z Trynidadu i Tobago. W ciągu ponad czterech lat łączny wolumen sprowadzonego w ten sposób gazu ziemnego wyniósł około 11 mld m3 – informuje PGNiG.

Kontrakty długoterminowe

Aktualnie portfolio spółki to kontrakty na dostawy gazu skroplonego od firmy Qatargas z Kataru, a także cztery kontrakty długoterminowe na zakup LNG produkowanego w terminalach zlokalizowanych w USA – zawarte z Cheniere Energy, Venture Global LNG i Port Arthur LNG. Na podstawie pierwszej z tych umów dostawy rozpoczęły się w lipcu 2019 r., realizacja kolejnych zacznie się w latach 2022–2024. Według obecnego portfela importowego LNG od roku 2024 PGNiG będzie rocznie dysponowało łącznie około 12 mld m3 gazu ziemnego po regazyfikacji – czytamy w komunikacie.

Źródło: PGNiG Źródło: PGNiG

Import LNG jest jednym z filarów naszej strategii dywersyfikacyjnej, dzięki której wzmacniamy bezpieczeństwo energetyczne Polski. Z roku na rok przypływa do naszego kraju coraz więcej LNG, a w kolejnych latach import ten wzrośnie jeszcze wyraźniej. Dlatego też zarezerwowaliśmy dodatkowe moce regazyfikacyjne terminalu w Świnoujściu, z którego operatorem współpraca układa się znakomicie, podobnie zresztą jak z naszymi partnerami handlowymi, od których kupujemy skroplony gaz – powiedział Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.

Fot. Gaz-System Fot. Gaz-System

Rozbudowa instalacji

Przepustowość świnoujskiego terminalu LNG wynosi 5 mld m3 rocznie, czyli około 25% zapotrzebowanie na ten surowiec w Polsce. Jednak Grupa Kapitałowa Gaz-System rozpoczęła rozbudowę terminala. Będzie ona prowadzona w dwóch etapach. Zgodnie z planem zostaną zainstalowane dwa regazyfikatory oraz pompy kriogeniczne, a także wybudowany zbiornik gazu skroplonego o pojemności około 180 tys. m3 brutto. Powstanie też nowe, drugie nabrzeże dla metanowców. Zdolności regazyfikacji zwiększą się początkowo do 7,5 mld m3 gazu ziemnego, a od 2024 r. możliwości przesyłu surowca do krajowej sieci przesyłowej wzrosną do 8,3 mld m3 rocznie.

Rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu to część koncepcji tzw. Bramy Północnej, na którą składa się także m.in. budowa gazociągu Baltic Pipe. Inwestycję realizuje konsorcjum firm PORR S.A. i TGE Gas Engineering GmbH.

Przeczytaj także: Terminal LNG: plac budowy przekazany wykonawcy

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!