Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zrewitalizuje złoże gazowe Mirocin na Podkarpaciu. Według nowych ocen jego zasoby są nawet o 20% większe niż dotychczas przypuszczano.
Fot. ivan kmit/Adobe Stock
- Około 1 mld m3 gazu ziemnego odkryto w złożu Mirocin na Podkarpaciu
- Wcześniej ilość surowca oceniano na około 4,5 mld m3, jest ich o 20% więcej
- Trwa rewitalizacja dwóch innych złóż podkarpackich, także z nowymi zasobami
Nowy horyzont gazonośny
Specjaliści spółki odkryli nowy horyzont gazonośny w złożu Mirocin w okolicy Przeworska i Jarosławia. Znajduje się tam jeszcze około 1 mld m3 surowca do wydobycia. Wiercenia mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.
Konsekwentnie realizujemy strategiczny plan zwiększenia wydobycia gazu ziemnego na Podkarpaciu. Eksploatacja krajowych złóż pozostaje najbardziej efektywnym kosztowo źródłem pozyskaniu gazu. Odkrycie dodatkowych zasobów gazu przedłuży eksploatację złoża o kolejne dekady – powiedział Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.
Wydobycie od 1962 r.
Złoże położone na granicy powiatów przeworskiego i jarosławskiego było eksploatowane od 1962 r. Jego zasoby szacowano na około 4,5 mld m3 gazu ziemnego, do tej pory wydobyto niemal 4,2 mld m3, czyli koło 92%. W wyniku analiz geologicznych okazało się, że w złożu mogą istnieć jeszcze nieeksploatowane struktury gazonośne.
Przeprowadzone odwierty rozpoznawcze potwierdziły to założenie i pozwoliły oszacować zasoby na około 1 mld m3 surowca, o 20% więcej niż zakładano. A to oznacza, że wydobycie można kontynuować. Posłużą do tego wciąż istniejące, ale nieczynne odwierty.
Więcej nowych zasobów gazu
Do tej pory w obrębie złoża wykonano 60 otworów, z których 25 jest nadal eksploatowanych. Część pozostałych odwiertów może zostać zrekonstruowana i pogłębiona, aby sięgnąć do nowej struktury gazonośnej. Pozwoli to na wykorzystanie już istniejącej infrastruktury wydobywczej, dzięki czemu włączenie zmodernizowanych odwiertów do produkcji będzie szybsze i tańsze niż w przypadku całkowicie nowych otworów – informuje spółka.
To nie pierwsze takie odkrycie: w dwóch innych podkarpackich złożach, w Przemyślu i Sędziszowie także odkryto dodatkowe zasoby i rozpoczęto ich rewitalizację właśnie z wykorzystaniem nieczynnych już odwiertów. Te doświadczenia zaprocentowały podczas projektowania prac w Mirocinie.
PGNiG wydobywa ropę naftową i gaz ziemny w południowo-wschodniej Polsce na terenie 95 gmin na podstawie 108 koncesji. Spółka posiada na tym obszarze 35 kopalni węglowodorów. W 2019 r. na Podkarpaciu PGNiG prowadziło prace wiertnicze na 24 odwiertach.
Przeczytaj także: Krajowy koncern paliwowy chce budować biogazownie rolnicze
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.