Prace wiertnicze w gminie Wiązownica w powiecie jarosławskim prowadzone przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG) przyniosły odkrycie nowych złóż gazu ziemnego nadających się do wydobycia.
Wydobycie gazu ziemnego. Fot. Nightman1965/Adobe Stock
- PGNiG rozpoczęło eksploatację nowego złoża gazu na Podkarpaciu
- Wydajność odwiertu oszacowano na 5 mln m3 gazu rocznie
- Kolejne prace pozwolą rozpoznać zasobność złoża
Obiecujący wynik odwiertu
Odwiert rozpoznawczy Zapałów–3K wykonano w miejscowości Wólka Zapałowska, w gminie Wiązownica na Podkarpaciu. Testy produkcyjne przeprowadzone na nowym złożu wykazały, że mieści się w nim wystarczająco dużo surowca, by rozpocząć jego przemysłową eksploatację. Według oszacowań specjalistów z gazowniczo-wydobywczej spółki wydajność odwiertu wyniesie około 5 mln m3 wysokometanowego gazu ziemnego rocznie.
Podkarpacie wciąż ma ukryte zasoby gazu
Sukces odwiertu Zapałów-3K oznacza, że spółka odkryła nowe złoże gazu ziemnego na Podkarpaciu. To potwierdzenie, że ten region ma wciąż duży potencjał, jeśli chodzi o rozwój krajowego wydobycia gazu. Dzięki naszemu doświadczeniu i umiejętnościom, jesteśmy w stanie budować bezpieczeństwo energetyczne kraju w oparciu o eksploatację własnych zasobów – powiedział Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.
Będzie badanie zasobności złoża
Zanim wybrano lokalizację otworu rozpoznawczego przeprowadzono szczegółową analizę historycznych danych geologiczno-geofizycznych. Z kolei informacje pozyskane w trakcie wiercenia pozwolą na oszacowanie zasobności nowego złoża i opracowanie planu dalszych prac w zbadanym obszarze tak, by optymalnie wykorzystać jego potencjał.
Odwiert Zapałów-3K znajduje się na koncesji łącznej nr 21/97/Ł na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz wydobywanie ropy naftowej i gazu ziemnego na obszarze Lubaczów–Zapałów. Koncesja, która przyznaje PGNiG wyłączność na prowadzenie prac poszukiwawczych i eksploatację złóż węglowodorów na tym obszarze, obejmuje prawie 900 km2 na terenie 11 gmin – czytamy w komunikacie.
Przeczytaj także: Więcej gazu ziemnego w starym złożu
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.