• PGNiG z Toyotą mają rozwijać rynek wodoru w Polsce
  • Pierwszy krok to budowa pilotażowej stacji tankowania pojazdów wodorem
  • Część wodoru produkowanego przez PGNiG ma być czysta, nie z gazu ziemnego

Stacja tankowania

Uruchomienie pilotażowej stacji tankowania pojazdów wodorem będzie pierwszym krokiem w realizacji zaplanowanego przez naszą grupę kapitałową programu wodorowego. Przy testowaniu stacji współpracować będziemy z Toyotą, uznanym w świecie motoryzacji partnerem i czołowym producentem pojazdów zasilanych wodorem. Jestem przekonany, że pozwoli nam to przyczynić się do efektywnego rozwoju rynku paliwa wodorowego w Polsce – powiedział Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.


Polska spółka opublikowała w maju program wodorowy zakładający m.in. produkcję wodoru – także produkowanego z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, magazynowanie i dystrybucję surowca oraz zastosowanie go w energetyce przemysłowej. Praktycznym przejawem działań było podpisanie umowy z konsorcjum polsko-brytyjskim na zaprojektowanie i budowę stacji tankowania wodorem na Woli w Warszawie.

Źródło: PGNiG

Podnoszenie umiejętności

Eksploatacja badawczej stacji pozwoli na zbudowanie kompetencji wodorowych w zakresie tego typu projektów. Docelowo chcemy wzbogacić naszą ofertę sprzedażową o wodór, także w zakresie paliwa napędowego dla pojazdów, co uzupełniłoby oferowane obecnie CNG i LNG, przyczyniając się do rozwoju nisko- i zeroemisyjnej gazomobilności w Polsce – powiedział Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGNiG ds. rozwoju.

Współpraca ma na celu wprowadzenie czystego wodoru na krajowy rynek jako paliwa dla pojazdów wyposażonych w ogniwa paliwowe.

Wodorowy lider motoryzacji

Toyota należy do liderów rozwiązań wodorowych w motoryzacji, produkuje pojazdy z ogniwami paliwowymi, a w 2021 r. wprowadzi na rynek drugą generację modelu Mirai, pierwszego masowo produkowanego samochodu osobowego zasilanego wodorem. Pojazd ma tankować w ciągu kilku minut, a na pełnym zbiorniku przejechać od 650 do 900 km.

W motoryzacji mamy obecnie do czynienia z rewolucją, a Toyota od lat wspiera rozwój całego sektora m.in. poprzez udostępnianie patentów. Należymy do liderów innowacyjności i elektromobilności. Cieszymy się, że z PGNiG jako naszym partnerem będziemy pracować nad jak najefektywniejszym wykorzystaniem wodoru na wszystkich etapach. Inżynierowie obu marek będą wspólnie brać udział w procesie projektowania i budowy stacji tankowania wodoru, a także planowaniu i prowadzeniu badań – powiedział Jacek Pawlak, prezes Toyota Motor Poland i Toyota Central Europe.

Przeczytaj także: Europa stawia na czysty wodór