• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Orlen szuka wykonawcy wodorowego hubu

Opublikowano: 14-09-2020 Źródło: PKN Orlen

Hub wodorowy we Włocławku będzie mógł produkować do 600 kg doczyszczonego wodoru na godzinę. PKN Orlen podjął działania w celu wyboru wykonawcy. Inwestycja obejmuje instalację produkcyjną, infrastrukturę logistyczną oraz dystrybucyjną i ma przyczynić się do realizacji strategii neutralności emisyjnej koncernu.


Fot. AA+W/Adobe Stock Fot. AA+W/Adobe Stock
  • Produkcja wodoru we Włocławku wyniesie początkowo 170 kg/godz.
  • Jeśli popyt będzie rósł, docelowe wytwarzanie wyniesie 600 kg/godz.
  • Koncern produkcję wodoru planuje też w Trzebini i Płocku

Wodór to paliwo przyszłości, które będzie znajdować szerokie zastosowanie nie tylko w transporcie, ale również w energetyce. Już teraz intensyfikujemy prace nad rozwojem technologii wodorowych, tak by od 2022 r. zajmować silną pozycję konkurencyjną w tym segmencie. W pełnym wykorzystaniu szans rynkowych związanych z popularyzacją paliw alternatywnych wesprze nas także ogłoszone niedawno przystąpienie koncernu do Europejskiego Sojuszu na rzecz Czystego Wodoru – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Elektroliza zasilana zieloną energią

Docelowo moce produkcyjne hubu osiągną 600 kg/godz., w pierwszym etapie przedsięwzięcia wytwarzanie wodoru wyniesie 170 kg/godz. Modułowa konstrukcja pozwoli na zwiększanie w odpowiedzi na rosnący popyt.


Już teraz wodór we Włocławku produkowany jest w procesie elektrolizy. W wyniku inwestycji będzie doczyszczany metodą adsorpcji zmiennociśnieniowej (PSA) tak, by osiągnąć jakość paliwa transportowego. Gdy energia elektryczna na potrzeby elektrolizy będzie pochodzić z odnawialnych źródeł energii, produkowany wodór stanie się surowcem zeroemisyjnym.

Fot. Orlen Fot. Orlen

Najpierw dla transportu publicznego

Paliwo, na pierwszym etapie dystrybucji, będzie przeznaczone przede wszystkim dla transportu publicznego i towarowego. Koncern podpisał już kilka porozumień z samorządami (w tym z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, Krakowskim Holdingiem Komunalnym i Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie oraz Miastem Płock), będącymi potencjalnymi odbiorcami wodoru. Zakończenie inwestycji planowane jest w pierwszym półroczu 2022 r. – informuje koncern.

W 2021 r. zaplanowano uruchomienie produkcji wodoru w jakości paliwa transportowego w biorafinerii Orlen Południe w Trzebini. Instalacja podobna do włocławskiej powstanie też w Płocku.

Przeczytaj także: Orlen i PGNiG chcą razem inwestować w biogaz i energetykę gazową

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!