• Współpraca PKN Orlen i PGNiG może rozpocząć się od 30 października 2020 r.
  • Spółki rozważają wspólną inwestycję w gazowy blok energetyczny w Ostrołęce
  • Chcą też do 2025 r. stworzyć sieć biogazowni rolniczych

Chcemy maksymalnie wykorzystać potencjały naszych spółek, aby osiągać wymierne korzyści biznesowe. Współpracując możemy efektywniej realizować inwestycje wpisujące się w proces transformacji energetycznej. List intencyjny z PGNiG to kolejny krok przybliżający nas do budowy elektrowni Ostrołęka w technologii gazowej, a także do zintensyfikowania działań na rzecz powstania sieci biogazowni. To dobry przykład kooperacji polskich spółek ukierunkowany na rozwój ich działalności i wzmacnianie polskiej gospodarki w zgodzie z europejską polityką energetyczną – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlenu.


Najpierw analizy

Współpraca zacznie się od analizy możliwości wspólnego realizowania inwestycji oraz ustalenia zasad związanych z warunkami prawnymi technicznymi i finansowymi. Jeśli wynik będzie pozytywny, do 30 października 2020 r. zostaną przygotowane wiążące projekty umów dotyczących wspólnych przedsięwzięć.

Możliwe zaangażowanie PGNiG w budowę bloku gazowo-parowego w Elektrowni Ostrołęka postrzegamy jako szansę na budowę wartości spółki i wzmocnienie jej pozycji na rynku gazu ziemnego oraz w segmencie wytwarzania energii – podkreśla Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG. Połączenie kompetencji i zasobów PGNiG i PKN Orlen może też przyczynić się do zdynamizowania krajowego rynku biogazu i efektywnej transformacji polskiej energetyki w oparciu o alternatywne paliwa gazowe.

Elektrownia do 2024, a biogazownie do 2015 r.

Do najważniejszych wspólnych projektów zamieszczone w liście, należy budowa gazowego bloku energetycznego o mocy 750 MW do końca 2024 r. Spółki miałyby się zaangażować się w ten projekt w formie joint venture.

Wspólne analizy i prace rozwojowe mają dotyczyć biogazowni. W planach są przejęcia istniejących obiektów, rozbudowa testowych instalacji i uruchomienie produkcji pilotażowej. Zdaniem partnerów budowa bazy technologicznej, naukowej, prawnej i ekonomicznej ma pozwolić na stworzenie do końca 2025 r. ogólnopolskiej sieci biogazowni.

Przypomnijmy, że PKN Orlen już wcześniej podpisał listy intencyjne ze spółką H. Cegielski-Poznań, Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa i Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu w sprawie budowy 20 biogazowni rolniczych.

Przeczytaj także: Krajowy koncern paliwowy chce budować biogazownie rolnicze