• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

W Zatoce Gdańskiej powstanie terminal LNG

Opublikowano: 23-09-2020 Źródło: Gaz-System
Autor Magdalena Januszek
Magdalena Januszek
inzynieria.com

Przedstawiciele spółki Gaz-System, Zarządu Morskiego Portu Gdańsk i Urzędu Morskiego w Gdyni podpisali list intencyjny dotyczący współpracy przy realizacji programu budowy pływającego terminalu LNG (FSRU) w Zatoce Gdańskiej.


W Gdańsku ma powstać pływający terminal LNG. Fot. Monet W Gdańsku ma powstać pływający terminal LNG. Fot. Monet

Sygnowany dokument określa rolę każdej ze stron przy budowie pływającego terminalu LNG typu FSRU; stanowi on podstawę do zawarcia odrębnego porozumienia, które określi dokładne zasady współpracy i jej zakres pomiędzy wszystkimi stronami. 

Jaki obiekt powstanie w Zatoce Gdańskiej?

Jednostka FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit) to tak naprawdę statek, który posiada funkcje magazynowania i regazyfikacji skroplonego gazu LNG (ang. Liquid Natural Gas). Jego budowa związana jest z procesem badania zapotrzebowania na nowe zdolności przesyłowe w krajowym systemie przesyłowym.

Na obecnym etapie Gaz-System założył postawienie w Zatoce Gdańskiej jednostki o przepustowości 4,5 mld m3 rocznie.

Budowa terminalu FSRU jako nowego punktu wejścia do krajowego systemu przesyłowego jest odpowiedzią na rosnące krajowe zapotrzebowanie na gaz ziemny. Inwestycja umożliwi rozwój rynku LNG w naszej części Europy, a także wpłynie na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Umiejscowienie jednostki FSRU w Zatoce Gdańskiej zwiększy znaczenie gospodarcze tej części wybrzeża Polski – podkreśla spółka.

Budowa terminalu LNG (FSRU) została wpisana w 2020 r. na czwartą listę inwestycji, które uzyskały status projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (ang. Projects of Common Interest, PCI) w sektorze energetycznym. Projekty PCI to kluczowe projekty infrastrukturalne, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa na europejskim rynku energii. Ich realizacja ma wspierać politykę energetyczną i wyzwania klimatyczne w UE.

Pływający terminal stanie się kolejnym (obok terminalu w Świnoujściu i gazociągu Baltic Pipe) elementem tzw. Bramy Północnej, przez którą gaz miałby trafiać z Norwegii do Polski, a potem do naszych sąsiadów. 

Źródło: Gaz-System

Źródło: Gaz-System

Podmorski gazociąg Baltic Pipe ma mieć 310 km długości i 10 mld m³/rok przepustowości. W ramach tej inwestycji powstanie też m.in. terminal odbiorczy oraz tłocznia gazu w Danii.

Przeczytaj także: Orlen szuka wykonawcy wodorowego hubu

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.