• Dwa nowe złoża będą dostarczać 0,2 mld m3 gazu rocznie
  • Łączne wydobycie surowca przez PGNIG na Morzu Północnym wzrośnie do 0,9 mld m3
  • Po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe gaz ziemny trafi do Polski

Z Norwegii do Polski

Surowiec z nowych złóż i wcześniejszego wydobycia po akwizycjach z lat 2017–2020 będzie przesyłany do Polski po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe. Dzięki pozyskaniu nowych złóż polska firma zwiększy wydobycie do 0,9 mld m3 rocznie, czyli o 30% więcej niż dotychczas.

To nasza kolejna transakcja na Norweskim Szelfie, która jest konsekwentną realizacją strategii Grupy Kapitałowej PGNiG. Służy dywersyfikacji dostaw gazu i poprawia bezpieczeństwo energetyczne Polski w oparciu o nasze własne zasoby. Podobnie jak w przypadku wcześniejszej tegorocznej transakcji, gdzie zwiększyliśmy nasze zaangażowanie w złożu Gina Krog, tak i ta akwizycja przełoży się na natychmiastowy i znaczący wzrost wydobycia gazu przez naszą spółkę na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, co będzie mieć pozytywny wpływ na wyniki operacyjne Grupy PGNiG – powiedział Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG SA.


Gwałtowny wzrost wydobycia

PUN stanie się właścicielem 6,45% udziałów w złożu Kvitebjørn oraz 3,225% w złożu Valemon jako partner koncesyjny. Spółka nabędzie też udziały w infrastrukturze służącej do transportu węglowodorów wydobywanych z tych złóż. W efekcie średnia dzienna produkcja węglowodorów – ropy naftowej i gazu ziemnego – wzrośnie skokowo o 30%.

W kupionych złożach dominuje gaz ziemny. Wydobycie tegoroczne będzie stanowić około 70% aktualnego wydobycia polskiej firmy w Norwegii. Dlatego szybko wzrośnie poziom pozyskiwania surowca w 2021 r. – wyniesie o 80% więcej od wyników z 2019 r. W latach 2023–2028, po uruchomieniu Baltic Pipe do Polski z obu złóż będzie płynąć 0,2 mld m3 gazu rocznie.

O dwa złoża więcej

Kvitebjørn to złoże zlokalizowane w północnej części Morza Północnego. Głębokość wody wynosi 190 m. Złoże jest eksploatowane od 2004 r. Valemon znajduje się na zachód od pola Kvitebjørn. Tu głębokość wody wynosi 135 m. Wydobycie trwa od 2011 r. PUN wydobywa już ropę naftową i gaz ziemny z siedmiu złóż: Skarv, Morvin, Vale, Vilje, Gina Krog, Skogul i Aerfugl. Prace inwestycyjne i analityczne prowadzone są na pięciu kolejnych złożach: Duva, Tommeliten Alpha, King Lear, Aerfugl Outer oraz Shrek.

-Umowa z Shell musi zostać jeszcze zaakceptowana przez norweską administrację naftową i fiskalną. Po sfinalizowaniu transakcji, PGNiG Upstream Norway powiększy portfolio koncesji, w których posiada udziały, o cztery kolejne koncesje i będzie posiadać udziały w sumie w 32 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Intensyfikacja akwizycji złóż w ciągu czterech ostatnich lat pozwoliła spółce zwiększyć jej zasoby gazu ziemnego i ropy naftowej z 80 mln do ponad 200 mln boe obecnie.

Przeczytaj także: Budowa podmorskiej części Baltic Pipe pod nadzorem