Zawarta umowa zawiera zapis, że raz na trzy lata każda ze stron umowy może zwrócić się o renegocjację warunków cenowych dostaw, jeśli uzna, że nie odzwierciedlają one sytuacji na rynku tego surowca.

Jak czytamy w komunikacie giełdowym, zgodnie z postanowieniami kontraktu jamalskiego nowa cena może wejść w życie trzy lata po wejściu w życie poprzedniej zmiany ceny kontraktowej. Biorąc pod uwagę, że ewentualna zmiana warunków kontraktu poprzez obniżenie ceny kontraktowej w wyniku renegocjacji, o których rozpoczęciu spółka informowała raportem bieżącym nr 91/2017, może wejść w życie z mocą wsteczną od dnia 1 listopada 2017 r., PGNiG może żądać kolejnej renegocjacji ceny kontraktowej od dnia 1 listopada 2020 r.

Zgodnie z umową pomiędzy PGNiG i Gazpromem, strona polska zobowiązała się do odbioru dostaw gazu ziemnego w ilości około 10 mld m3 rocznie. Jednak klauzula take-or-pay (kupuj lub płać) przewiduje, że PGNiG jest zobowiązane do odbioru co najmniej 8,7 mld m3 paliwa rocznie. Kontrakt jamalski obowiązuje do końca 2022 r. i nie będzie przedłużony.

Przeczytaj także: Maksymalna kara dla Gazpromu nałożona przez UOKiK