Zamówione urządzenia dostarczono w zaplanowanym terminie. Kolejne partie urządzeń służących rozbudowie mocy terminalu pojawią się w kolejnych tygodniach. Będą to najpierw dmuchawy, a następnie palniki oraz zbiorniki ciśnieniowe zbiorników ssawnych pomp HP.


Najpierw regazyfikatory

Prace związane z rozbudową terminalu LNG będą prowadzone w dwóch etapach. W pierwszym zostaną dobudowane dwa nowe regazyfikatory, które dołączą do pięciu działających już w obiekcie. Jednocześnie zostaną zamontowane pompy kriogeniczne. Takie działania umożliwią zwiększenie funkcjonalności i zdolności technicznych terminalu. Wszystkie niezbędne w tej fazie robót urządzenia zamówiono w ramach dostaw inwestorskich w październiku i listopadzie 2019 r. Pierwsza część rozbudowy zostanie zrealizowana do końca 2021 r.

Później nowy zbiornik

W drugim etapie zostanie wybudowany trzeci zbiornik gazu skroplonego. Jego pojemność będzie trochę większa od już istniejących dwóch zbiorników o pojemności 180 tys. m3 każdy. Wtedy powstanie też nowe nabrzeże gazoportu ze stanowiskiem dla statków do rozładunku, załadunku i bunkrowania LNG. Ta część prac rozpocznie się w I kwartale 2021 r., a powinna zakończyć się w grudniu 2023 r.

Przeczytaj także: W Zatoce Gdańskiej powstanie terminal LNG