• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kolejny odcinek gazowego korytarza północ-południe gotowy

Opublikowano: 08-12-2020 Źródło: Gaz-System

Gaz-System poinformował o zakończeniu budowy gazociągu Zdzieszowice–Brzeg o długości 84 km (wraz z gazociągiem odgałęźnym). To część korytarza gazowego północ-południe, strategicznego połączenia, które pozwoli na przesył gazu ziemnego między terminalem LNG w Świnoujściu a takim samym obiektem w Chorwacji.


Gazociąg Zdzieszowice–Brzeg. Fot. IDS-BUD Gazociąg Zdzieszowice–Brzeg. Fot. IDS-BUD
  • Łączna długość magistrali gazowej Zdzieszowice–Wrocław wynosi około 130 km
  • Podczas budowy odcinka Zdzieszowice–Brzeg dokonano 63 przekroczeń bezwykopowych
  • Wcześniej wykonano 49-kilometrowy odcinek Brzeg–Kiełczów

Budowa polskiej części korytarza północ-południe dobiega końca

Zbliżamy się do końca budowy korytarza północ-południe. W ramach tego projektu oddane do użytkowania zostało już ponad 400 km nowych gazociągów. Stan zaawansowania prac budowlanych na pozostałych odcinkach oceniam na 80%. Korytarz pozwoli efektywnie rozprowadzić po Polsce gaz z rozbudowywanego Terminala LNG w Świnoujściu i gazociągu Baltic Pipe – powiedział Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu.

Źródło: Gaz-System Źródło: Gaz-System


Podczas budowy odcinka Zdzieszowice-Brzeg dokonano bezwykopowych przekroczeń około 63 przeszkód terenowych – dróg, autostrad, rzek i linii kolejowych.

Technologia bezwykopowa

Fot. Gaz-System Fot. Gaz-System

Większa dostępność gazu ziemnego

Oddany odcinek jest częścią nowej magistrali gazowej między Dolnym Śląskiem i Opolszczyzną (Zdzieszowice–Wrocław). Inwestycja pozwoliła rozbudować system przesyłowy w południowo-zachodniej Polsce, co zwiększy dostępność surowca na potrzeby elektrociepłowni i zakładów przemysłowych w regionie. Gazociąg jest też elementem korytarza północ-południe, który będzie przebiegał od terminala w Świnoujściu przez Polskę, Czechy, Słowację i Węgry do terminala LNG w Chorwacji. Będzie też rozprowadzał gaz z budowanego gazociągu Baltic Pipe.

Bezwykopowe przekroczenie rzeki

Fot. Gaz-System Fot. Gaz-System

Gazowy korytarz północ-południe

Korytarz składa się w wielu dwustronnych międzysystemowych połączeń gazowych oraz krajowych gazociągów, istniejących oraz w budowie (na różnych etapach). To przedsięwzięcie strategiczne, które zwiększy integrację regionalnych rynków gazu i bezpieczeństwo dostaw, a także udostępni nowe źródła surowca dla Europy Wschodniej. Ułatwi też wdrożenia regionalnych procedur prewencyjnych i awaryjnych w przypadku sytuacji kryzysowych. Komisja Europejska przyznała mu status projektu o znaczeniu wspólnotowym (ang. Project of Common Interest).

Zejście pod dno rzeki

Fot. Gaz-System Fot. Gaz-System

Nowa magistrala

Dzięki oddaniu do eksploatacji kolejnego rurociągu, magistrala Zdzieszowice–Wrocław o długości przekraczającej 130 km jest już wybudowana w całości. Jej średnica wynosi 1000 mm, a ciśnienie 8,4 MPa. Wcześniej wykonano 49-kilometrowy odcinek Brzeg–Zębice–Kiełczów (od Skarbimierza do Kiełczowa). Prace prowadziła firma Stalprofil S.A. Drugą część magistrali – Zdzieszowice–Brzeg (od Leśnicy do Skarbimierza) o długości 84 km, w tym 4-kilometrowy gazociąg odgałęźny (Kąty Opolskie–Przywory) – średnica 400 mm – zbudowała spółka IDS-BUD S.A.

Przekroczenie drogi

Fot. Gaz-System Fot. Gaz-System

Dokumentacja projektowa i nadzór autorski należał do firmy PGNiG Gazoprojekt S.A. Inwestycja otrzymała dofinansowanie ze środków unijnych.

Przeczytaj także: Terminal LNG: ruszyły dostawy urządzeń do rozbudowy gazoportu

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!