5 grudnia spółka Lotos uruchomiła węzeł odzysku wodoru (WOW). Inwestycja pochłonęła 180 mln zł, ale będzie produkować LPG, benzyną surową i lekką oraz wodór. Dzięki nowej instalacji zostanie też zmniejszona emisja CO2 do atmosfery.
Węzeł odzysku wodoru. Fot. Lotos
- W węźle węglowodory będą odseparowane od wodoru w temperaturze –180°C
- Ciśnienie wewnątrz instalacji jest 45 razy wyższe od atmosferycznego
- W takich warunkach pozyskuje się wodór o czystości 98,6%
Produkty z gazu opałowego
Węzeł ma za zadanie odzyskanie cennych produktów z rafineryjnej sieci gazu opałowego. To mieszanka składająca się w połowie z gazu ziemnego z sieci zewnętrznej oraz z gazów powstających w trakcie pracy rafinerii. Nowa instalacja wyprodukuje 70 tys. ton LPG, 43 tys. ton benzyny surowej, 39 tys. ton benzyny lekkiej i prawie 9 tys. ton wodoru rocznie.
Fot. Lotos
LPG na sprzedaż
Wodór będzie wykorzystany w procesach rafineryjnych, dzięki czemu obniży się koszt jego produkcji. Benzyny znajdą zastosowanie w instalacjach rafineryjnych, a LPG zostanie sprzedane na rynku. W wyniku działania węzła powstanie deficyt w bilansie energetycznym rafinerii, który będzie uzupełniony gazem ziemnym z sieci zewnętrznej. A to z kolei spowoduje ograniczenie emisyjności spalanego w rafinerii paliwa – CO2 i zanieczyszczeń energetycznych.
Produkcja w mroźnym „piekle”
WOW pracuje w technologii kriogenicznej. Jego centralną częścią jest tzw. coldbox – miejsce, w którym temperatura wynosi –180°C, a ciśnienie 45 bar (45 razy większe od atmosferycznego). W takim mrozie i pod bardzo wysokim ciśnieniem mieszanina gazów resztkowych rozdziela się na ciekłe węglowodory i gazowy wodór.
Fot. Lotos
W takich warunkach uzyskujemy wodór o czystości 98,6%, a gdy temperatura obniży się jeszcze do –187°C, wtedy osiągniemy 99,5 proc. czystości – mówi Tomasz Bodnar, kierownik Zakładu Produkcji Wodoru i Siarki Grupy Lotos.
Na razie praca na połowę możliwości
Najważniejszy element węzła to kompresor wsadowy zasilany silnikiem o mocy przekraczającej 4 MW, największym w rafinerii. Kompresor spręża 24,7 tys. m3 gazu wsadowego z 4,5 do 64 atmosfer.
Fot. Lotos
Instalacja pracuje z obciążeniem 50% i jest przygotowywana do jego zwiększenia tak, abyśmy mogli przeprowadzić ruch testowy – mówi Paweł Brzozowiec, szef Biura Realizacji Projektów Grupy Lotos. Obecnie WOW produkuje 5 ton LPG na godzinę. Docelowo ma to być blisko 8 ton gazu. Oprócz tego w tym czasie powstaną 4,5 tony benzyny lekkiej dla instalacji izomeryzacji, 5 ton benzyny surowej dla instalacji hydroodsiarczania benzyn, 1 tona wodoru i 5 ton gazu opałowego.
Przeczytaj także: Nawet 30 mld m3 gazu ziemnego w norweskim złożu PGNiG
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.