• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Nawet 30 mld m3 gazu ziemnego w norweskim złożu PGNiG

Opublikowano: 13-11-2020 Źródło: PGNiG

Wiercenia poszukiwawcze na prospekcie Warka położonym w obrębie koncesji PL1009 na Morzu Norweskim przyniosły odkrycie złóż gazu ziemnego i kondensatu oszacowanych na 8 do 30 mld m3 (wielkości wydobywalne). To rejon, w którym PGNiG Upstream Norway od lat prowadzi poszukiwania węglowodorów.


Platforma wiertnicza na Morzu Północnym. Fot. janmiko/AdobeStock Platforma wiertnicza na Morzu Północnym. Fot. janmiko/AdobeStock
  • Poszukiwania polska firma prowadziła wraz z ConocoPhillips
  • PGNiG Upstream Norway ma 35% udziału w odkrytym złożu
  • Jeśli dojdzie do wydobycia surowca, będzie on dostarczany do kraju gazociągiem Baltic Pipe

Wspólna koncesja

Prospekt Warka spółka rozpoznała w 2015 r. Dodatkowe analizy przeprowadzono we współpracy z ConocoPhillips i w efekcie obie firmy złożyły wniosek o przyznanie koncesji na wiercenia poszukiwawcze. Tę przyznano na początku 2019 r., a prace wiertnicze rozpoczęto w sierpniu 2020 r. PGNiG Upstream Norway ma 35% udziałów w koncesji, a ConocoPhillips, operator koncesji, 65%. Rozpoczęcie produkcji uzależniono od wyników dalszych prac rozpoznawczych i ustalonej przez obie firmy strategii zagospodarowania złoża.

Źródło: PGNiG Źródło: PGNiG


Surowiec na potrzeby krajowe

Odkrycie Warki jest dla nas niezwykle istotne z perspektywy strategicznego rozwoju naszej własnej produkcji gazu ziemnego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Zależy nam na tym, by z Norwegii do Polski za pośrednictwem Baltic Pipe trafiało jak najwięcej gazu pochodzącego z naszego własnego wydobycia. Kolejne odkrycie nowych zasobów gazu przybliża nas do tego celu – skomentował Paweł Majewski, prezes PGNiG. Słowa uznania należą się naszym specjalistom z PGNiG Upstream Norway. Ten sukces jest uwieńczeniem ich ciężkiej, zespołowej pracy i efektem doświadczenia zdobytego na szelfie – dodał.

Trwa szacowanie wielkości zasobów

Dokładniejsze informacje dotyczące wielkości zasobów nadających się do wydobycia pojawią się po aktualizacji wyników analiz danych gromadzonych z otworu poszukiwawczego i pochodzących z otworów rozpoznawczych.

Złoże 5 km pod powierzchnią morza

Odkryte złoże zlokalizowane jest na południowy zachód od złóż Skarv i Ærfugl, w środkowej części Morza Norweskiego, około 240 km na północny zachód od wybrzeży Norwegii. Głębokość morza w tym miejscu wynosi mniej więcej 400 m. Otwór poszukiwawczy, którym odkryto złoże Warka, zakończył wiercenie na głębokości 4985 m od poziomu morza. Do wiercenia wykorzystano platformę wiertniczą Leiv Eiriksson – informuje Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).

Polska spółka odkryła w ubiegłym roku złoże gazu ziemnego i ropy naftowej o nazwie Shrek na koncesji PL838. Jest ono przygotowywane do zagospodarowania z wykorzystaniem infrastruktury produkcyjnej Skarv.

32 koncesje, trwa wydobycie

PGNiG Upstream Norway ma udziały w 32 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. We wrześniu 2020 r. firma objęła udziały w złożach Kvitebjørn i Valemon na Morzu Północnym, które są już w fazie produkcyjnej. Poza nimi wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego prowadzonej jest w siedmiu innych złożach: Skarv, Morvin, Vale, Vilje, Gina Krog, Skogul i Ærfugl. Trwają też prace inwestycyjne na pięciu złożach – Duva, Tommeliten Alpha, King Lear, Ærfugl Outer oraz Shrek.

Przeczytaj także: Podkarpacie: odkryto nowe złoże gazu ziemnego

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia