• Sąd uznał, że skarga Gazpromu jest niedopuszczalna pod względem formalnym
  • Oddalono też skargę na skuteczność wniosku PGNiG o obniżenie ceny kontraktowej
  • Na podstawie wyroku Trybunału Arbitrażowego Rosjanie zwrócili 1,5 mld USD

To kolejny sukces PGNiG w sporze o ceny gazu w kontrakcie jamalskim. Od początku staliśmy na stanowisku, że skarga Gazpromu jest pozbawiona podstaw. Wyrok Sądu Apelacyjnego potwierdza naszą opinię – powiedział Paweł Majewski, prezes PGNiG SA.

Odrzucenie skargi Gazpromu

Skargę do szwedzkiego sądu apelacyjnego złożyły spółki PAO Gazprom i OOO Gazprom Export (Gazprom). Dotyczyła ona orzeczenia częściowego Trybunału Arbitrażowego (TA) w Sztokholmie w sprawie cen gazu w długoterminowym kontrakcie jamalskim na dostawy surowca do Polski. Sąd uznał, że skarga jest niedopuszczalna pod względem formalnym w zakresie dotyczącym rozstrzygnięcia Trybunału odnośnie jurysdykcji oraz zakresu uprawnień Trybunału do zmiany ceny kontraktowej i w konsekwencji ją odrzucił.


Wyrok prawomocny

Oddalono także skargę Gazpromu w pozostałym zakresie na temat rozstrzygnięcia TA potwierdzającego skuteczność wniosku renegocjacyjnego PGNiG z dnia 1 listopada 2014 r. oraz spełnienie przesłanek kontraktowych uprawniających PGNiG do żądania obniżenia ceny kontraktowej.

Ponieważ sąd nie udzielił prawa do apelacji orzeczenie stało się prawomocne. Zasądzono również na rzecz PGNiG koszty zastępstwa procesowego.

Żądania PGNiG uzasadnione

Skarga Gazpromu dotyczyła orzeczenia częściowego, które Trybunał Arbitrażowy wydał 29 czerwca 2018 r. Trybunał uznał wtedy, że spełniona została przesłanka kontraktowa uprawniająca PGNiG do żądania obniżenia ceny w kontrakcie jamalskim. Każdej ze stron przysługiwała możliwość zaskarżenia tego orzeczenia do Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie, z czego w październiku 2018 r. skorzystał Gazprom – czytamy w komunikacie.

Rozstrzygnięcia na korzyść polskiej firmy

Wyrok częściowy TA potwierdził zasadność, skuteczność i podstawę żądania polskiej spółki z 2014 r. dostosowania do warunków rynkowych cen gazu dostarczanego do Polski na podstawie kontraktu jamalskiego. Ostateczne rozstrzygnięcie sporu zapadło w arbitrażu 30 marca 2020 r. kiedy w wyniku wyroku TA zmieniono formułę cenową zakupu gazu. Dzięki temu poprawiły się warunki handlowe PGNiG, Gazprom zwrócił też około 1,5 mld USD za wcześniej rozliczone dostawy.

Przeczytaj także: Lotos zainwestuje w zielony wodór. Powstaje studium wykonalności