• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

W Dębogórzu powstanie paliwowy hub morski

Opublikowano: 04-01-2021 Źródło: PERN

W wyniku rozbudowy infrastruktury paliwowej należącej do PERN o połowę zwiększy się liczba załadowanych cystern kolejowych w nadmorskiej bazie paliw w Dębogórzu. Inwestycja umożliwi zwiększenie liczby przeładunków dla klientów bazy. Ma się także podnieść jakość świadczonych usług.


Fot. PERN Fot. PERN
  • Po zakończeniu inwestycji zdolność przeładunkowa cystern wzrośnie o połowę
  • Terminal naftowy w Dębogórzu to jedyny obiekt pozwalający na duży import paliw drogą morską
  • Rozbudowa pojemności magazynowych i infrastruktury prowadzona jest we współpracy z Portem Gdynia

Więcej obsłużonych cystern

Inwestycja zwiększy zdolność przeładunkową cystern kolejowych o około 50%. Dojdzie także do rozbudowy rurociągów i urządzeń pompowych, zwiększenia automatyzacji procesów kontrolnych i sterowniczych, budowy nowych stanowisk nalewu cystern kolejowych i torów do obsługi większej liczby wagonów. Wszystkie instalacje będą wyposażone w nowoczesne systemy kontroli i zabezpieczenia ruchu, zmodernizowany zostanie system sterowania ruchem kolejowym. Specjalistyczne urządzenia zabezpieczą przed przedostaniem się substancji ropopochodnych do gruntu, a rozbudowa sieci dróg pożarowych zwiększy efektywność działań w razie awarii. Prace modernizacyjne przeprowadzi firma Colas Rail Polska sp. z o.o.


Jedyna droga importu paliw

Terminal produktów naftowych w Dębogórzu należy do filarów zdywersyfikowanego systemu zaopatrywania Polski w paliwa płynne. To jedyny obiekt przeładunkowy w kraju pozwalający na import paliwa drogą morską z dowolnego regionu świata na dużą skalę. Rozpoczęta inwestycja pozwoli dębogórskiej bazie zwiększyć potencjał tzw. paliwowego hubu morskiego.

Fot. PERN Fot. PERN

Rozbudowa infrastruktury

Kompleksowy plan rozwoju bazy obejmuje m.in. rozbudowę pojemności magazynowych, modernizację i rozbudowę instalacji transportu rurociągowego oraz zwiększenie zdolności przeładunkowych nabrzeża tankowców, realizowane we współpracy z Zarządem Portu Morskiego Gdynia S.A. (ZMPG) – informuje PERN.

Paliwo z tankowców

Aktualnie terminal obsługuje głównie przeładunek paliw z tankowców, przybijających do nabrzeży portu w Gdyni. Z tego miejsca produkty są transportowane do części magazynowej poprzez infrastrukturę technologiczną i stąd rurociągami trafiają do terminala kolejowego wyposażonego w cztery stanowiska załadunku cystern. Rozbudowa bazy w Dębogórzu zwiększy znacząco te możliwości.

Fot. PERN Fot. PERN

Nowy nalewak w Porcie Gdynia

Już w marcu 2020 r. ZMPG oddał do użytku nowy nalewak wraz z fundamentem i instalacjami przynależnymi na stanowisku przeładunku paliw płynnych umiejscowionym przy falochronie. Pomoże on wzmocnić potencjał rozbudowywanego paliwowego hubu morskiego.

Przeczytaj także: Pierwsze biokomponenty w historii rafinerii Lotosu

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!