Gdańska rafineria Grupy Lotos wyprodukowała pierwsze w swojej historii biokomponenty. To biopropan – biokomponent LPG, a także biowęglowodory ciekłe – biokomponenty oleju napędowego. Dla zakładu to pierwszy krok w kierunku produkcji paliw z produktów pochodzenia roślinnego i stworzenia ekologicznej rafinerii.
Instalacja HDS. Fot. Lotos
- Biopropan i biowęglowodory są o 60% mniej emisyjne od kopalnych odpowiedników
- Zakład w Gdańsku należy do pierwszej 10. najmniej emisyjnych rafinerii w Europie
- Trwają przygotowania do produkcji biowodoru
Nowe, ekologiczne produkty
22 grudnia wprowadzono do instalacji surowiec, który przetworzono na biokomponenty w procesie współuwodornienia, czyli wspólnego przerobu średnich destylatów naftowych i oleju roślinnego w nowoczesnej instalacji HDS (hydroodsiarczania oleju napędowego) zbudowanej w ramach Programu 10+.
Produkty otrzymały certyfikat jakości i są, w porównaniu z kopalnymi odpowiednikami, o ponad 60% mniej emisyjne. Spółka zapewnia, że olej napędowy z dodatkiem roślinnym ma taką samą jakość jak wytwarzany z ropy naftowej.
Coraz niższa emisja
Lotos już należy do pierwszej dziesiątki najmniej emisyjnych rafinerii w Europie – na tej liście znajdują się zakłady, w których wskaźnik emisji CO2 jest niższy niż 29,5 kg na tonę. Polska spółka w ostatnich 10 latach zredukowała tę emisję o ponad 30% i w 2019 r. jej poziom osiągnął 26,8 kg na tonę. Wytwarzanie biokomponentów ma pomóc w dalszym obniżaniu tego wskaźnika i zmniejszyć ślad węglowy rafinerii.
Narodowe cele redukcji
Wyprodukowane biowęglowodory i biopropan są ważnym elementem działań prowadzących do osiągnięcia Narodowego Celu Wskaźnikowego (NCW), czyli uzyskania odpowiedniej zawartości biokomponentów w paliwach. Przyczynią się też do realizacji limitów Narodowego Celu Redukcyjnego – ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Kolejnym krokiem ma być produkcja biowodoru – trwają już przygotowania do jego wytwarzania. Wszystko to ma ograniczyć wpływ rafinerii na środowisko i jednocześnie zwiększyć udział komponentów odnawialnych w paliwach.
Dzięki zaangażowaniu, otwartości na nowe wyzwania i kreatywności specjalistów pracujących w rafinerii, udało się wytworzyć pierwsze w historii spółki biokomponenty LPG i oleju napędowego. To przykład naszej innowacyjności i poważnego podejścia do transformacji energetycznej. Biokomponenty są krokiem w kierunku redukcji emisji gazów cieplarnianych. Chcemy być zieloną i nowoczesną rafinerią – komentuje Zofia Paryła, prezes Grupy Lotos.
Wykorzystanie oleju posmażalniczego
W grupie kapitałowej są też wytwarzane z olejów roślinnych estry dodawane do oleju napędowego (biokomponenty FAME – ang. fatty acid methyl esters). Produkuje je spółka Lotos Biopaliwa w Czechowicach-Dziedzicach, która przygotowuje się do rozbudowy instalacji, aby móc wprowadzać na rynek do 50 tys. ton rocznie biokomponent UCOME (ang. used cooking oil methyl esters) z oleju posmażalniczego. Ten w odróżnieniu od FAME jest podwójnie liczony do NCW.
Przeczytaj także: Lotos zainwestuje w zielony wodór. Powstaje studium wykonalności
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.