Spółka PGNiG Upstream Norway uzyskała zgodę norweskiej administracji naftowej na nabycie udziałów w koncesjach obejmujących złoża Kvitebjørn i Valemon na Morzu Północnym. Liczba koncesji, w których firma posiada udziały, rośnie, a celem jest zwiększenie wydobycia gazu ziemnego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym już w tym roku. Produkcja osiągnie niemal 25% wydobycia ze złóż w Polsce.
Fot. passarut/Adobe Stock
- Liczba koncesji posiadanych przez PGNiG wzrosła do 32
- Produkcja gazu ziemnego z podmorskich złóż ma osiągnąć 0,9 mld m3 w 2021 r.
- W 2020 r. wydobycie wyniosło około 0,5 mld m3
Transakcja dotyczy czterech koncesji obejmujących dwa złoża Kvitebjørn i Valemon, które już wydobywają węglowodory. Nabycie udziałów nastąpiło we wrześniu 2020 r. na podstawie umowy z Norske Shell, a teraz uzyskano formalną zgodę. W obu lokalizacjach dominuje gaz ziemny.
Wzrośnie wydobycie węglowodorów
2021 r. zaczynamy bardzo dobrym akcentem. Dzięki doświadczeniu i kompetencjom mogliśmy rozwijać naszą działalność na Norweskim Szelfie Kontynentalnym nawet w niesprzyjających okolicznościach spowodowanych pandemią. Zatwierdzone właśnie akwizycje dotyczą złóż już produkujących, a więc natychmiast przełożą się na znaczący wzrost naszego wydobycia gazu w Norwegii. Prognozujemy, że w 2021 r. produkcja sięgnie 0,9 mld m3 gazu, co oznaczać będzie niemal dwukrotny wzrost w stosunku do poziomu wydobycia w 2020 r. – powiedział Paweł Majewski, prezes PGNiG.
Dzienna produkcja o 30% w górę
Z oszacowań PGNiG Upstream Norway wynika, że dzięki transakcji dzienna produkcja ropy naftowej i gazu ziemnego zwiększy się skokowo o około 30%. Według prognoz firmy łączna produkcja gazu ziemnego z podmorskich złóż wyniesie w 2021 r. 0,9 mld m3 (przypomnijmy, że wydobycie tego surowca w Polsce to około 4 mld m3) w stosunku do 0,5 mld m3 w 2020 r. Po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe łączącego Norweski Szelf Kontynentalny przez Danię z Polską, tylko z tych dwóch złóż popłynie do kraju 0,2 mld m3 surowca rocznie.
Udziały w złożach
W złożu Kvitebjørn poziom udziałów polskiej spółki wynosi 6,45%, a PGNiG Upstream Norway stał się partnerem koncesyjnym firm Equinor (operator), Petoro, Spirit Energy Norway oraz Total E&P Norge. Złoże jest eksploatowane od 2004 r., a do wydobycia pozostało około 184,3 mln boe (ekwiwalentu baryłek ropy naftowej).
Na złożu Valemon działającym od 2015 r. do wydobycia pozostało około 29 mln boe. Tu udział firmy wynosi 3,225%. Operatorem jest firma Equinor, a partnerem, wraz z polską spółką, Petoro.
Firma zakupiła też udziały w infrastrukturze służącej do transportu węglowodorów wydobywanych z obu złóż.
PGNiG Upstream Norway wydobywa już gaz ziemny i ropę naftową z dziewięciu złóż: Skarv, Morvin, Vale, Vilje, Gina Krog, Skogul, Ærfugl, Kvitebjørn i Valemon. Prace inwestycyjne i analityczne prowadzone są na pięciu kolejnych złożach: Duva, Tommeliten Alpha, King Lear, Ærfugl Outer oraz Shrek. Intensyfikacja akwizycji złóż w ciągu czterech ostatnich lat pozwoliła Grupie PGNiG na zwiększenie zasobów gazu ziemnego i ropy naftowej na Norweskim Szelfie Kontynentalnym z około 80 mln do 208 mln boe.
Przeczytaj także: Nawet 30 mld m3 gazu ziemnego w norweskim złożu PGNiG
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.