1,5 mln ton z kopalń należących do Grupy Tauron przetworzono w ostatnich trzech latach w pełnowartościowe produkty i wprowadzono na rynek. Gromadzone na hałdach uboczne produkty wydobycia węgla kamiennego są wykorzystywane w budownictwie drogowym i hydrotechnicznym. Zakład górniczy w Brzeszczach zyskał status kopalni bezodpadowej.
Fot. Tauron
- 450 tys. ton kruszywa z odpadów wyprodukowały i sprzedały trzy zakłady wydobywcze Taurona
- Kopalnie mają wyeliminować wszystkie odpady produkcyjne
- Z pozostałości po przeróbce węgla można wytwarzać kruszywa czy granulaty mułowe
Zastosowanie odpadów kopalnianych
W 2020 r. w zakładach spółki Tauron Wydobycie wyprodukowano 450 tys. ton kruszywa, które wykorzystano w drogownictwie, niwelacji terenów, budowach pomocniczych kolei, a przede wszystkim w budownictwie hydrotechnicznym do budowy wałów przeciwpowodziowych.
Bezodpadowy zakład w Brzeszczach
Chcemy generować jak najwięcej korzyści środowiskowych i ekonomicznych poprzez efektywne przetwarzanie odpadów powydobywczych i realizację zasad gospodarki obiegu zamkniętego – mówi Tomasz Cudny, prezes Tauronu Wydobycie. Nasza kopalnia w Brzeszczach, jako pierwsza w kraju, uzyskała status kopalni bezodpadowej. Dążymy do sytuacji, w której wszystkie nasze trzy zakłady górnicze będą generowały jedynie takie produkty uboczne, które mogą być powtórnie wykorzystywane na rynku budowlanym, z korzyścią dla środowiska naturalnego – dodaje.
Z hałd na rynek
Przez długie lata zagospodarowanie kamienia, pozostałości po przeróbce surowego węgla, było poważnym problemem dla kopalń węgla kamiennego. Zwykle był składowany na hałdach lub (co wiązało się z wysokimi kosztami) wywożony na inne składowiska. Czasy się jednak zmieniły i dziś kruszywa pozostające po wydobyciu stają się materiałem dla budownictwa drogowego – jednym z elementów dróg i substytutem dla kruszyw naturalnych. Zmniejszają też na nie popyt, co służy ochronie zasobów naturalnych.
Droga do eliminacji odpadów
Plany dla trzech zakładów górniczych Taurona Wydobycie to całkowita eliminacja odpadów poprodukcyjnych. Odpady są przetwarzane w odpowiednich instalacjach na takie produkty, jak granulaty mułowe, kruszywa czy mieszanki kruszywowo-spoiwowe.
Ustawa o odpadach daje możliwość uzyskania decyzji o uznaniu odpadu za produkt uboczny pod warunkiem, że jego zastosowanie jest pewne i spełnia wszystkie istotne wymagania, w tym prawne, w zakresie produktu, ochrony środowiska oraz życia i zdrowia ludzi – czytamy w komunikacie. Dlatego bezodpadowość Zakładu Górniczy w Brzeszczach oznacza, że poza węglem, produkuje ona wyłącznie użyteczne rynkowo produkty.
Instytut Badawczy Dróg i Mostów wystawił w 2020 r. tzw. Krajową Ocenę Techniczną dla kruszywa naturalnego z łupka powęglowego, które znajduje zastosowanie w budownictwie komunikacyjnym do dolnych warstw nasypów i uzupełnienia terenu przy budowie dróg. Certyfikat umożliwił wprowadzenie nowego produktu na rynek.
Wejście na rynek po certyfikacji
Kruszywa i mieszanki spełniające wymagania obowiązujące dla materiałów stosowanych w budowie dróg, autostrad i budowli hydrotechnicznych uzyskuje się poprzez właściwy dobór proporcji składników oraz stosując odpowiednią technologię. Warunkiem wprowadzenia do obrotu otrzymanych produktów są konieczne atesty, certyfikaty lub Krajowe Oceny Techniczne, potwierdzające deklarowane własności użytkowe, wydawane przez uprawnione ośrodki naukowo badawcze, posiadające specjalne akredytacje – informuje Tauron Wydobycie.
Zastosowanie przetworzonych odpadów
Kruszywa powydobywcze są np. wykorzystywane przy rozbudowie drogi krajowej nr 81 oraz inwestycjach związanych z przebudową wałów przeciwpowodziowych w okolicach Oświęcimia. W planach jest również wykorzystywanie tych kruszyw przy budowie nowej drogi ekspresowej S1.
Przeczytaj także: Zazielenią się hałdy górnicze w Libiążu
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.