• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Jest decyzja środowiskowa dla gazociągu do Elektrowni Dolna Odra

Opublikowano: 22-01-2021 Źródło: Gaz-System

Spółka Gaz-System uzyskała decyzję środowiskową wydaną przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie, dla budowy gazociągu przyłączeniowego do Elektrowni Dolna Odra.


System przesyłowy. Fot: Gaz-System System przesyłowy. Fot: Gaz-System
  • Gazociąg przyłączeniowy będzie miał długość około 63 km
  • Na potrzeby elektrowni powstanie stacja gazowa o przepustowości 250 tys. m3/godz.
  • Sprawność bloków gazowo-parowych wyniesie 63%

Zasilanie z terminalu LNG i Baltic Pipe

W Elektrowni Dolna Odra powstaną dwa niskoemisyjne bloki gazowo-parowe o łącznej mocy 1340 MW. Inwestycja pozwoli na redukcję emisji CO2 – będzie dwukrotnie mniejsza w porównaniu z emisją bloków węglowych. W marcu 2020 r. Gaz-System oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna podpisały umowę na przyłączenie jednostek do sieci gazowej. Dzięki temu elektrownia będzie zasilana gazem dostarczanym z krajowego systemu przesyłowego, w tym z terminalu LNG w Świnoujściu i gazociągu Baltic Pipe.


Krok do realizacji przedsięwzięcia

Za nami pierwszy ważny etap inwestycji związany z pozyskiwaniem zgód administracyjnych dla budowy przyłącza gazowego do Elektrowni Dolna Odra. Dzięki realizacji tego projektu region północno-zachodniej Polski zyska energię elektryczną pochodzącą z niskoemisyjnego źródła, jakim jest gaz – powiedział Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-Systemu.

Zakres robót

Gazociąg przyłączeniowy DN700 będzie miał długość około 63 km. Położony na terenie woj. zachodniopomorskiego przebiegnie przez gminy Przelewice, Pyrzyce, Kozielice, Banie, Gryfino i Widuchowa. Zakres prac obejmuje budowę rurociągu wraz z układem przyłączeniowym w miejscowości Przywodzie do zespołów zaporowo-upustowych istniejącego gazociągu DN700 MOP 8,4 MPa Szczecin–Lwówek oraz budowanego gazociągu DN1000 MOP 8,4 MPa relacji Goleniów–Lwówek. Powstanie także stacja gazowa o przepustowości 250 tys. m3/godz. na potrzeby elektrowni.

Mapka gazociągu przyłączeniowego. Źródło: Gaz-System Mapka gazociągu przyłączeniowego. Źródło: Gaz-System

Potrzebne nowe moce

Budowa elektrowni gazowo-parowej wynika z rosnącego zapotrzebowania na moce wytwórcze w systemie elektroenergetycznym Polski, także w woj. zachodniopomorskim. Dzięki nowoczesnej jednostce wytwórczej i gazociągowi przyłączeniowemu wzrośnie bezpieczeństwo energetyczne kraju. Bloki Elektrowni Dolna Odra mają zostać uruchomione w IV kwartale 2023 r.

Wysoka sprawność

Krajowy System Elektroenergetyczny otrzyma energię elektryczną z niskoemisyjnego źródła – bloki w Dolnej Odrze będą wyposażone w turbiny klasy H o sprawności 63%. Poprzednia generacja turbin osiągała 59–60%. Bloki zasilane gazem są elastyczne i będą mogły kompensować produkcję z licznych na Pomorzu farm wiatrowych. Produkcja pozwoli na pokrycie potrzeb 2,5 mln gospodarstw domowych.

Przeczytaj także: Elektrownia Dolna Odra: czas na niskoemisyjne bloki gazowo-parowe

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!