• Bloki gazowo-parowe będą miały sprawność 63%
  • Emisja CO2 będzie trzykrotnie niższa, niż w starszych blokach węglowych
  • Wartość kontraktu wynosi 3,7 mld zł

Strategiczna inwestycja

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK) z Grupy PGE twierdzi, że budowa jednostek wytwórczych w Elektrowni Dolna Odra to projekt o znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki. Z jednej strony ma obniżyć koszty transformacji energetycznej, a z drugiej wykorzysta potencjał dostaw paliwa z terminalu LNG w Świnoujściu i przyszłego gazociągu Baltic Pipe.

Realizacja inwestycji w Elektrowni Dolna Odra, która pracuje na rzecz Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, jest zgodna ze światowymi trendami w energetyce, zakładającymi budowę niskoemisyjnych jednostek wytwórczych. Projekt jest reakcją nie tylko na wyzwania, z jakimi musi zmierzyć się branża energetyczna, ale również odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na elastyczne moce wytwórcze w regionie zachodniopomorskim – podkreśla Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes PGE GiEK.


Koniec prac w 2023 r.

Wykonawcą tego projektu jest konsorcjum firm General Electric (lider) i Polimex Mostostal, które wygrały przetarg na zaprojektowanie, dostawy, budowę i montaż oraz uruchomienie i przekazanie do eksploatacji dwóch bloków gazowo-parowych wraz z pełną infrastrukturą. Wartość kontraktu wynosi 3,7 mld zł netto. W zamówieniu zawarto też zapis o 12-letniej umowie serwisowej o wartości ponad 1 mld zł netto. Bloki energetyczne mają zostać oddane do użytku w IV kwartale 2023 r.

Lepiej od unijnych standardów emisyjności

Od tego czasu bloki gazowe spełnią standardy unijne, ponieważ ich emisyjność na poziomie 320 kg CO2/MWh będzie znacznie niższa od obowiązujących norm unijnych (550 kg CO2/MWh). Nowe jednostki będą miały poziom emisyjności nawet trzykrotnie niższy od starszych jednostek węglowych.

Prąd dla 2,5 mln domów

Nowe bloki gazowo-parowe wyposażone będą w turbiny klasy H. Jednostki tej klasy, w porównaniu do turbin poprzedniej generacji, charakteryzują się przede wszystkim wyższą sprawnością (63% w porównaniu z 59-60%). Nowe bloki będą się charakteryzować także wysoką elastycznością, co ma istotne znaczenie ze względu na dużą moc zainstalowaną lądowych farm wiatrowych na Pomorzu. Produkcja energii w instalacjach wiatrowych jest zmienna, uzależniona od pogody, dlatego nowe bloki gazowo-parowe w Elektrowni Dolna Odra będą stanowiły znaczące wsparcie dla stabilizacji systemu elektroenergetycznego. Będą też w stanie zasilić w energię elektryczną około 2,5 mln gospodarstw domowych i pozwolą na dalszą stabilizację sieci lokalnej, spełniając jednocześnie normy środowiskowe w zakresie emisji – informuje PGE GiEK.

Najważniejsza elektrownia w regionie

Pozwolenie na budowę uzyskano na miesiąc przed terminem. Część prac już trwa w trybie reżimu koronawirusowego. Nowa inwestycja da naszej załodze pewność, że Elektrownia Dolna Odra jeszcze przez wiele lat będzie najważniejszą elektrownią w regionie, zapewniając stabilne dostawy energii dla Pomorza Zachodniego – podkreśla Sylwester Chruszcz, p.o. dyrektora Zespołu Elektrowni Dolna Odra.

Przeczytaj także: Stalowa Wola: blok gazowo-parowy oddany do użytku