W gdańskiej rafinerii przeprowadzono testy nowej instalacji odzyskiwania oparów. Dzięki niej napełnianie cystern stanie się całkowicie hermetyczne, a opary po odzyskaniu zostaną wykorzystane do produkcji benzyny. Mniejszy będzie też negatywny wpływ zakładu na środowisko.
Instalacja odzysku oparów. Fot. Lotos
- Dzięki nowej instalacji opary lotnych związków organicznych nie trafią do środowiska
- Technologia pozwala oczyścić w 99,9% oparów ulatniających się podczas napełniania cystern
- System odzysku oparów współpracuje z nalewakiem bramowym
Instalację odzysku oparów (VRU – ang. vapour recovery unit) lotnych związków organicznych z procesu napełniania cystern przystosowano do współpracy z nowym nalewakiem bramowym. Dodatkowo zamontowano układ pozwalający na przekierowanie oparów pochodzących ze wszystkich nalewaków, a także pomiędzy obiema instalacjami VRU (nowobudowaną 4070 oraz istniejącą 4060).
Opary do wykorzystania
Realizacja projektu budowy instalacji VRU wpisuje się w portfel projektów dotyczących rozwoju możliwości logistycznych i ekspedycyjnych. Zwiększa ona także nasze możliwości w zakresie generowanej marży. Oprócz zakończonej budowy nalewaka bramowego i wspomnianej tu instalacji VRU, w planach jest również rozbudowa infrastruktury magazynowo-ekspedycyjnej LPG oraz jednego z nalewaków, w ramach którego będziemy dodatkowo dystrybuować benzynę surową oraz gacze parafinowe – mówi Marcin Piankowski, dyrektor ds. projektów Grupy Lotos.
Instalacja odzysku oparów. Fot. Lotos
Niemal idealne oczyszczanie
VRU działa w oparciu o trzy zjawiska: adsorpcji (proces wiązania cząsteczek na powierzchni), absorpcji (proces polegający na wchłanianiu jednej substancji przez inną substancję na całej powierzchni) oraz desorpcji (proces uwalniania cząsteczek z powierzchni lub z masy). Zastosowano w niej najnowsze technologie pozwalające na oczyszczenie w 99,9% oparów wydostających się do powietrza podczas procesu napełniania cystern. Instalacja posiada dwa podstawowe aparaty, które są wypełnione węglem aktywnym, ma też naprzemiennie działające absorbery V1 oraz V2, a także cztery pompy próżniowe firmy BUSCH i 2 pompy wirowe marki DICKOW. Dodatkowo w ramach projektu wybudowano pompownię reformatu przy zbiornikach 2000 S7/S8 – informuje spółka.
Opłacalna inwestycja
Testy wykazały, że instalacja działa stabilnie i poprawnie. Na pełny raport z przeprowadzonych testów trzeba będzie jeszcze poczekać ze względu na liczbę pomiarów i analiz, które muszą zostać wykonane zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej.
Instalację odzysku oparów wykonała firma Biproraf, a zmodularyzowany element instalacji – główny SKID, wyprodukowała spółka John Zinc. Prace rozpoczęto w styczniu 2020 r. i, mimo pandemii koronawirusa, ukończono w terminie i w cenie niższej od zakładanej w budżecie.
Przeczytaj także: Jest decyzja środowiskowa dla gazociągu do Elektrowni Dolna Odra
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.