Gaz-System otrzymał decyzję o pozwoleniu na budowę zbiornika skroplonego gazu ziemnego. To kluczowy element drugiego etapu programu rozbudowy świnoujskiego terminalu LNG.
Terminal LNG w Świnoujściu. Fot. Mike Mareen / Adobe Stock
Zgodę na rozpoczęcie prac budowlanych wydał wojewoda zachodniopomorski. Dzięki tej decyzji spółka Polskie LNG – Grupa Kapitałowa Gaz-System może zwiększyć możliwości handlowe terminalu i poprawić elastyczność pracy całej instalacji.
– Pozwolenie, które otrzymaliśmy, oznacza, że możemy niezwłocznie przystąpić do budowy nowego zbiornika. Drugi etap rozbudowy terminalu jest bowiem realizowany w formule „zaprojektuj i wybuduj”, więc wykonawca przed pozyskaniem zgód administracyjnych prowadził prace projektowe, wybierał podwykonawców i przygotowywał się do rozpoczęcia prac budowlanych – mówi Tomasz Stępień, prezes spółki.
Nowy zbiornik ma mieć 180 tys. m3 pojemności – to o 20 tys. więcej od dwóch istniejących, z których każdy ma 160 tys. m3 pojemności.
Program rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu składa się z dwóch etapów. Pierwszy obejmuje montaż dwóch dodatkowych regazyfikatorów. Jest on obecnie w fazie budowlanej, na terminal dostarczane są urządzenia i trwają prace montażowe – wszystko to potrwa do grudnia 2021 r. Drugi etap to wspomniana budowa trzeciego zbiornika gazu skroplonego oraz drugiego nabrzeża dla statków. Zakończenie tego etapu planowane jest na koniec 2023 r.
Przeczytaj także: Więcej importu gazu skroplonego, ale dostawy z Rosji też rosną
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.