• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Więcej importu gazu skroplonego, ale dostawy z Rosji też rosną

Opublikowano: 09-02-2021 Źródło: PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) sprowadza coraz więcej skroplonego gazu ziemnego LNG. Import wrósł o niemal 10% w porównaniu do 2019 r. Ale też więcej gazu ziemnego pochodziło z dostaw rosyjskich.


Dostawa LNG. Fot. Wojciech Wrzesień/Adobe Stock Dostawa LNG. Fot. Wojciech Wrzesień/Adobe Stock
  • 3,76 mld m3 skroplonego gazu po regazyfikacji sprowadziła do Polski spółka PGNiG 2020 r.
  • To o 10% więcej niż w 2019 r.
  • Dostawy gazu ziemnego z terminalu w Świnoujściu to już ponad 25% importu

Moce gazoportu jeszcze nie wykorzystane

W 2020 r. spółka zaimportowała 3,76 mld m3 (po regazyfikacji) skroplonego gazu ziemnego (LNG). Too 10% więcej niż w 2019 r. Jednak terminal w Świnoujściu, z którego pochodzi surowiec, może przyjąć około 5 mld m3 gazu, a po rozbudowie nawet ponad 7,5 mld m3.


Trochę więcej dostaw LNG

W minionym roku przekroczyliśmy liczbę stu ładunków LNG sprowadzonych do Polski. W samym 2020 r. odebraliśmy aż 35 dostaw, o cztery więcej niż rok wcześniej. Oprócz kierunku amerykańskiego, katarskiego i norweskiego, pojawiły się nowe – kupiliśmy LNG pochodzące z Trynidadu i Tobago oraz Nigerii. W tym roku mamy już za sobą odbiór dwóch ładunków skroplonego gazu, a w lutym oczekujemy kolejnego. Następne miesiące przyniosą intensyfikację częstotliwości dostaw. W drugim i trzecim kwartale planujemy odbiór łącznie około 15 ładunków – powiedział Paweł Majewski, prezes spółki PGNiG.

Źródło: PGNiG Źródło: PGNiG

Jedna czwarta importu

Podane wyniki oznaczają, że już 25,4% importowanego gazu ziemnego to LNG. Ale dostawy ze wschodu wzrosły w 2020 r. do 9 mld m3 w porównaniu z 8,95 mld m3 rok wcześniej. Udział rosyjskiego surowca utrzymuje się na poziomie 60% dostaw zagranicznych. Pozostały gaz ziemny (poza LNG ze Świnoujścia) jest sprowadzany z kierunku zachodniego i południowego. Łącznie dostawy zagraniczne w 2020 r. wyniosły około 14,79 mld m3, podobnie jak w 2019 r.

Redukcja dostaw z Rosji

Od kilku lat konsekwentnie ograniczamy import gazu ziemnego z Rosji. Przypomnę, że jeszcze w 2015 r. stanowił on prawie 90% sprowadzanego gazu do Polski. Od kiedy działa terminal LNG w Świnoujściu, proporcje w imporcie ulegają wyraźnym zmianom na rzecz skroplonego gazu ziemnego – skomentował Paweł Majewski. Natomiast możliwości dalszego zmniejszania dostaw z kierunku wschodniego są ograniczone. Obowiązuje nas formuła „take or pay” zawarta w kontrakcie jamalskim wiążącym PGNiG jeszcze do końca 2022 r. – dodał.

Oczekiwanie na Baltic Pipe

Po 2022 r. pojawi się nowe źródło importu po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe, który dostarczy gaz ziemny ze złóż norweskich za pośrednictwem rurociągu między Polską a Danią. Wzrośnie też import LNG po rozbudowie świnoujskiego terminalu (jego przepustowość wciąż nie jest wykorzystywana w 100%), głównie dzięki zakupom z kontraktów długoterminowych na zakup LNG ze Stanów Zjednoczonych. Będzie to około 9,3 mld m3 rocznie. W dalszym ciągu będą realizowane dostawy z Kataru.

Przeczytaj także: Terminal LNG: ruszyły dostawy urządzeń do rozbudowy gazoportu

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!