PERN wybrał wykonawcę, który wykona rozbudowę pojemności magazynowych estrów wyższych kwasów tłuszczowych w bazach paliw w Nowej Wsi Wielkiej oraz Rejowcu. Inwestycja jest jednym z elementów programu rozbudowy infrastruktury technicznej, który ma ułatwić klientom osiągnięcie Narodowego Celu Wskaźnikowego (NCW).
Fot. PERN
- W Nowej Wsi Wielkiej pojemność zbiorników wzrośnie do 1500 m3
- W Rejowcu zdolności magazynowe zwiększą się do 1750 m3
- W trzech lokalizacjach zostaną uruchomione przewozy kolejowe biokomponentów
Coraz więcej zbiorników
Pięć nowych zbiorników o łącznej pojemności 500 m3 w Nowej Wsi Wielkiej zostanie przygotowanych do przechowywania estrów. Rozbudowa zwiększy zdolności magazynowania biokomponentów do oleju napędowego bazy paliw nr 2 do 1500 m3. Z kolei w Rejowcu do magazynowania estrów zostaną dostosowane trzy zbiorniki o łącznej pojemności 750 m3. Powstanie też instalacja do rozładunku FAME, czyli estrów metylowych kwasów tłuszczowych (ang. Fatty Acid Methyl Esters) z transportu kolejowego. W wyniku inwestycji pojemność magazynowa w bazie paliw nr 4 wzrośnie do 1750 m3.
Magazyny estrów i bioetanolu
Trwa także rozbudowa pojemności magazynowych biokomponentów w sześciu kolejnych lokalizacjach. Firma informuje, że w 2021 r. zakończą się prace zwiększające zdolności magazynowania estrów o 2800 m3 w pięciu bazach paliw: w Koluszkach, Emilianowie, Woli Rzędzińskiej, Kawicach i Małaszewiczach. A o 300 m3 wzrośnie pojemność magazynów bioetanolu w Nowej Wsi Wielkiej.
Reakcja na zmiany rynkowe
Realizacja tych inwestycji ma na celu dostosowanie zdolności magazynowych i technologicznych do warunków rynkowych. Dodatkowo unowocześniamy fronty autocysternowe, co poprawia komfort kierowców, skraca czas ich obsługi, a także umożliwia bezpośrednie dozowanie biokomponentów i dodatków firmowych podczas załadunku autocystern. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów wypełniających obowiązek NCW – komentuje Paweł Wysocki, dyrektor pionu technicznego w PERN.
Więcej biokomponentów w paliwach
Zgodnie z regulacjami prawnymi klienci PERN mają obowiązek realizacji NCW, który wymaga stosowania biokomponentów w paliwach ciekłych i biopaliwach. Ustawowo ich udział co roku rośnie, a coraz większa konsumpcja wymusza dostosowanie logistyki i infrastruktury do potrzeb związanych z dodawaniem estrów do paliwa ciekłych, a także do magazynowania produktu. Dlatego PERN realizuje program modernizacyjny baz paliw.
Dostawy koleją
W Rejowcu pojawi się możliwość transportu kolejowego biokomponentów, jako alternatywy dla obecnie funkcjonującego samochodowego. Z przewozów kolejowych w zakresie dostaw biokomponentów (estry oraz bioetanol) jeszcze w 2021 r. będzie można skorzystać w Koluszkach i w Nowej Wsi Wielkiej.
Przeczytaj także: Więcej gazu w projekcie specustaw przesyłowych
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.