Sejmowa komisja klimatu, energii i aktywów poparła projekt nowelizacji tzw. specustaw przesyłowych, ale wprowadziła poprawki. M.in., rozszerzyła zestawienie inwestycji do realizacji w ramach specustawy terminalowej o gazociągi przesyłowe i przyłącza.
Fot. Gaz-System
- Komisja wprowadziła do specustawy inwestycje w infrastrukturę dla pływającego terminalu LNG
- Zwiększono liczbę projektów gazociągów sieci dystrybucyjnej należącej do PSG
- Procedury administracyjne mają zostać skrócone z 19 do sześciu miesięcy
Połączenia dla terminala FSRU
Specustawa terminalowa to m.in. lista gazociągów przesyłowych i towarzyszącej im infrastruktury objętych przepisami w niej zawartymi. Komisja sejmowa wprowadziła do projektu nowelizacji kolejne przedsięwzięcia. To, jak podaje PAP, budowa węzła gazu Kolnik, gazociągów Kolnik-Gdańsk oraz powiązanych z nimi gazociągów przyłączeniowych. To inwestycje powiązane z planowanym pływającym terminalem FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit), który ma zostać ustawiony w Gdańsku. Jednostka z instalcja regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (ang. liquefied natural gas – LNG) ma mieć przepustowość 4,5 mld m3 rocznie.
Komisja poparła też poprawkę rozszerzającą listę inwestycji o szereg dużych gazociągów należących do sieci dystrybucyjnej gazu, której operatorem jest Polska Spółka Gazownictwa (PSG), oraz przyłączy, w tym do planowanych jednostek kogeneracji gazowej. Rząd poparł te propozycje.
Odszkodowania wypłacą operatorzy
Zmieniono też zapis dotyczący odszkodowań towarzyszących budowie infrastruktury objętej ustawą: ich koszty mają ponosić operatorzy przesyłowi energii elektrycznej, gazu czy paliw płynnych, a nie Skarb Państwa. W zamian operatorzy byliby zwolnieni od opłat za użytkowanie wieczyste. Takie rozwiązanie zyskało poparcie rządu. Piotr Naimski, pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury krytycznej podkreślił, że odszkodowania mieszczą się w budżetach inwestycyjnych państwowych operatorów i nie są to relatywnie duże koszty.
Szybsza ścieżka administracyjna
Zmiany w specustawach mają doprowadzić do skrócenia procedur administracyjnych. W Ocenie Skutków Regulacji wskazano, że zgodnie z obowiązującymi przepisami specustawy przesyłowej z 2015 r. uzyskanie wszystkich decyzji administracyjnych zajmuje średnio 19 miesięcy. Po nowelizacji czas ten ma wynieść sześć miesięcy.
Rozwiązania dla sieci przesyłowych
Modyfikacje mają także ułatwić przystosowanie sieci do przesyłania energii elektrycznej z farm wiatrowych na morzu. Podczas posiedzenia komisji Piotr Naimski twierdził, że planowane regulacje obejmują także budowę elektrowni jądrowej na Pomorzu.
Projektowane przepisy mają wyeliminować wątpliwości interpretacyjne, jakie się dotychczas pojawiły, m.in. w ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku. Komisja dodatkowo poparła poprawkę, która przewiduje ujednolicenie przepisów z regulacjami, dotyczącymi obszarów morskich – czytamy w komunikacie PAP.
W ramach nowelizacji ma też dojść do zmian w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w taki sposób, by zagwarantować udział operatorów systemów przesyłowych w procesie planistycznym. To rozwiązanie ma zlikwidować problemy z kolizjami infrastruktury przesyłowej gazu i energii elektrycznej z infrastrukturą innych obiektów budowlanych.
Więcej linii wysokich napięć
Lista inwestycji w projekcie obejmuje także przedsięwzięcia w krajowym systemie przesyłowym energii elektrycznej: budowę kabla podmorskiego na Litwę, a także 12 linii 400 kV i ośmiu – 220 kV. Specustawa ma dotyczyć także modernizacji i przebudów linii o napięciach od 200 kV.
Dodatkowe przepisy wiążą się z połączeniem operatora gazociągów przesyłowych gazu ziemnego Gaz-System z należącą do tej spółki firma Polskie LNG.
Przeczytaj także: Więcej importu gazu skroplonego, ale dostawy z Rosji też rosną
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.