• 43-kilometrowy gazociąg będzie służył do transportu wodoru
  • Do 2022 r. będą trwać testy materiałów nadających się do wykorzystania
  • Będzie to pierwsza taka instalacja w Australii i jedna z nielicznych na świecie

Pionierski projekt

Zadanie wykona APA Group zajmująca się infrastrukturą energetyczną i paliwową w ramach własnego programu Pathfinder, który ma doprowadzić spółkę do neutralności emisyjnej do 2050 r. Rurociąg wodorowy będzie pierwszą taką instalacją w Australii i jedną z nielicznych na świecie.

Rob Wheals, dyrektor generalny i zarządzający grupy APA, zapowiedział wprowadzenie najlepszych międzynarodowych praktyk do Australii, by przystosować rurociąg przesyłowy o długości 43 km do dostaw wodoru, przetestować go, sprawdzić przepustowość i zastosować do transportu wodoru w postaci czystej lub zmieszanego z gazem ziemnym.


Infrastruktura do wykorzystania

Biorąc pod uwagę miliardy dolarów zainwestowane w infrastrukturę gazową w całym kraju, warto przyjrzeć się sposobom jej wykorzystania, aby wspierać przejście Australii na niskoemisyjną przyszłość – stwierdził Rob Wheals. Badania wykazują, że wykorzystanie infrastruktury gazowej przyniesie redukcję za połowę kosztów, które zostałyby poniesione przy zastępowaniu w usługach gazu energią elektryczną – dodał.

Współpraca z naukowcami

Firma nawiązała współpracę z Future Fuels Cooperative Research Centre oraz Wollongong University. Jednostki naukowo-badawcze pomogą w badaniach inżynieryjnych, które pomogą w bezpieczny i efektywnym przekształceniu gazociągu w wodorociąg. Projekt będzie realizowany w trzech etapach, które obejmą laboratoryjne badania i testy materiału pod kątem kruchości wodorowej, opracowanie wytycznych dotyczących bezpiecznej eksploatacji oraz testy na pełną skalę na miejscu.

Na uczelni Wollongong jest tworzone laboratorium do testowania i badania materiałów do wykorzystania w rurociągu, zdolnych do utrzymania sprężonego wodoru (atomy wodoru mogą wnikać w strukturę krystaliczną metalu prowadząc stopniowo do naprężenia wewnętrznego i w efekcie pęknięć materiału). Testowanie rurociągów pod kątem kruchości wodorowej jest zalecane w australijskiej Narodowej Strategii Wodorowej przyjętej przez Radę ds. Energetyki COAG.

Długotrwałe testy

Testy i badanie będą prowadzone do końca 2022 r. Jeśli okażą się pomyślne, będzie można gazociąg przystosować do transportu wodoru. APA planuje uzgodnić z producentami i potencjalnymi klientami możliwości wykorzystania infrastruktury z przyłączami. W trakcie testów spółka będzie współpracować z Urzędem Regulacji Gospodarki (ang. Economic Regulation Authority) stanu Australia Zachodnia i rządem stanowym – ma udowodnić, że rozwiązanie jest bezpieczne i zgodne z australijskimi standardami.

Przemysł już korzysta z wodoru

43-kilometrowy odcinek gazociągu Parmelia dostarcza gaz ziemny do przemysłowego obszaru Kwinana w południowej części miasta Perth, gdzie cześć przedsiębiorców już wykorzystuje wodór w procesach przemysłowych, więc potencjalnie rynek odbiorców już istnieje.

Hannah McCaughey, dyrektorka wykonawcza ds. transformacji i technologii w APA, podkreśla, że choć gaz wciąż będzie główną częścią miksu energetycznego w Australii, to istnieją możliwości wsparcia rozwoju technologii, które pomogą w przejściu kraju na gospodarkę niskoemisyjną.

W programie transformacji energetycznej australijski rząd uwzględnia rolę gospodarki wodorowej. W założeniach udział wodory w rynku energii ma osiągnąć 10% do 2030 r.

Przeczytaj także: Pierwszy w historii terminowy kontrakt Orlenu na amerykańską ropę