Spółka Orlen Południe podpisała list intencyjny z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG) o współpracy w rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE). W planach jest założenie spółki celowej inwestującej w rozwój sieci biometanowni – kupnie istniejących obiektów i budowie nowych.
Biogazownia. Fot. Thomas Otto/Adobe Stock
W biometanowaniach z substratów rolniczych, odpadowych i pozostałości z przemysłu przetwórczego powstawałby biometan na potrzeby przemysłu i energetyki. Współpraca ma dotyczyć pozyskiwania i budowy instalacji biometanowych oraz rozwoju technologii wykorzystywanych do produkcji biometanu, a także przy produkcji i wykorzystaniu tego surowca w różnych obszarach działalności spółek. W spółce celowej Orlen Południe objąłby 51% udziałów, a PGNiG 49%.
Pierwsze instalacje już są
Grupy Orlen i PGNiG już rozwijają linią biznesową w tym obszarze. W grudniu 2020 r. Orlen Południe kupił działającą biogazownię w Konopnicy, w gm. Rawa Mazowiecka, a w styczniu 2021 r. dwie działki w gm. Ryn pod budowę własnej instalacji. W marcu br. firma przejęła kolejny obiekt w miejscowości Wojny-Wawrzyńce, w gm. Szepietowo. Zakupione aktywa mają zostać rozbudowane i przekształcone w biometanownie wytwarzające paliwo wtłaczane do sieci dystrybucyjnej lub wykorzystane do produkcji zielonego wodoru.
Biometan do sieci gazu ziemnego
PGNiG interesuje się odbiorem biometanu od producentów i przesyłaniem sieciami dystrybucyjnymi w mieszance z gazem ziemnym. Opracowano już standard jakości surowca, warunki przyłączenia biometanowni i wzór umowy dystrybucyjnej.
List intencyjny podpisano w wyniku analiz dotyczących produkcji biogazu, oczyszczonego następnie do parametrów biometanu. Celem jest stworzenie środowiska biznesowego oraz bazy naukowej i technologicznej dla rozwoju sieci biometanowni, z których każda będzie wytwarzać ok. 4 mln m sześc. biometanu rocznie – czytamy w komunikacie.
Przeczytaj także: Lotos inwestuje w produkcję zielonego wodoru
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.