• Komisja Europejska uznała, że fuzja Orlenu i PGNiG leży w gestii UOKiK
  • Po połączeniu grupa zatrudniałaby 60 tys. pracowników
  • Orlen przejął już Anwil, Unipetrol, litewską rafinerię i ma zgodę na przejęcie Lotosu

Konkurencyjny silny koncern

Według prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka, transakcje przejęć pozwolą na powstanie silnego koncernu, o zdywersyfikowanych przychodach i konkurencyjnego na światowym rynku. Ma też przyspieszyć transformację polskiej energetyki w kierunku odnawialnych źródeł energii (OZE).

O przejęciu zadecyduje UOKiK

Procedura przejęcie zatwierdzona przez odpowiednie organy jest jednym z elementów listu intencyjnego podpisanego 14 lipca 2020 r. pomiędzy firmą PKN Orlen a Skarbem Państwa. Jest to też obowiązek przy dużych przejęciach i połączeniach. Przypomnijmy, Komisja Europejska uznała, że właściwym urzędem do wydania decyzji o losach planowanej transakcji jest UOKiK, ponieważ nie ma ona znaczenia dla konkurencyjności na rynku europejskim.


Wzorem wielkie międzynarodowe grupy

PKN Orlen odwołuje się do przykładów takich firm jak BP, Total, Shell czy Equinor, które zbudowały zintegrowane łańcuchy wartości oparte na wydobyciu ropy naftowej i gazu, inwestycjach w nowoczesną elektroenergetykę i poszerzaniu kompetencji w sprzedaży detalicznej. Dywersyfikują źródła przychodów i zarządzają działalnością w sposób segmentowy.

Lider w Europie Środkowo-Wschodniej

Ambicją Orlenu jest uzyskanie pozycji biznesowego lidera liderem zrównoważonej transformacji sektora energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej.

W przypadku segmentu wydobycia, konsolidacja poprawiłaby efektywność operacyjną i inwestycją oraz umożliwiłaby skoncentrowanie się na złożach gazu ziemnego i ropy naftowej w Polsce i Europie. W zakresie energii elektrycznej powstałoby zintegrowane portfolio wytwórcze w kraju, oparte o efektywne elektrownie gazowe oraz odnawialne źródła energii, w tym morską energetykę wiatrową. W tym kontekście istotny byłby potencjał jednostek gazowych do bilansowania nieregularnego profilu wytwarzania z odnawialnych źródeł energii. Jednocześnie zarządzanie szerokim portfolio aktywów umożliwiłoby optymalizację handlu na hurtowym rynku energii elektrycznej – czytamy w komunikacie.

Po konsolidacji nowy koncern zatrudniałby ponad 60 tys. osób i mniej odczuwał deficyt pracowników.

W przeszłości Grupa Orlen przejęła włocławski Anwil, czeski Unipetrol, litewską rafinerię w Możejkach (Orlen Lietuva) i Energę.

Przeczytaj także: Gaz dla Elektrowni Dolna Odra dostarczy gazociąg o długości 63 km