• Rewitalizacja podkarpackich złóż gazu ziemnego ujawniła nowe zasoby
  • W Mirocinie i Przemyślu rozpoznano około 4,3 mld m3 gazu ziemnego
  • W złożu Kulno, odkrytym w 2018 r., może być 300 mln m3 surowca do wydobycia

Cztery odwierty z sukcesem

Wiercenia prowadzono w południowo-wschodniej Polsce w pierwszych miesiącach 2021 r. Wykonano łącznie cztery odwierty: dwa na złożu Przemyśl oraz po jednym na złożach Mirocin i Kulno. We wszystkich przypadkach uzyskano przemysłowe ilości wysokometanowego gazu ziemnego.

Warto rewitalizować złoża

Dzięki nowym odwiertom sięgnęliśmy do wcześniej nieeksploatowanych horyzontów gazonośnych w złożach Przemyśl i Mirocin. Sukces tych prac oznacza nie tylko zwiększenie krajowych zasobów wydobywalnych gazu ziemnego, ale potwierdza też nasze założenia co do możliwości rewitalizacji podkarpackich złóż. Wydobycie gazu ze złoża Przemyśl i Mirocin prowadzimy od 60 lat – dzięki udostępnieniu nowych zasobów będziemy mogli kontynuować tam eksploatację przez kolejne dekady – powiedział Paweł Majewski, prezes PGNiG.


Najwięcej gazu w Przemyślu

W Przemyślu pierwszy odwiert wykonano w 1958 r. Złoże okazało się największe w Polsce – pierwotnie zasoby oceniono na 74 mld m3 surowca, do dzisiaj wydobyto już 90%. Jednak w wyniku ubiegłorocznych prac poszukiwawczych i rozpoznawczych udokumentowano tu 3,3 mld m3 nowych zasobów gazu ziemnego. Ten wynik daje podstawę do dalszych prac koncepcyjnych związanych z projektowaniem kolejnych odwiertów. Jednocześnie spółka podejmuje działania dotyczące zagospodarowania już wykonanych otworów.

Dodatkowe zasoby w Mirocinie

Na złożu Mirocin od 1962 r. wydobyto 4,2 mld m3 przy zasobach ocenionych na 4,5 mld m3. Nowe analizy wykazały możliwość istnienia dodatkowego 1 mld m3 gazu we wcześniej nieeksploatowanych poziomach gazonośnych. Podczas tegorocznych prac wykorzystano istniejący, ale już nieprodukcyjny odwiert, dzięki któremu dotarto do położonych głębiej horyzontów gazonośnych. W wyniku tych działań nowe zasoby zostaną udostępnione szybciej i przy niższych kosztach (w porównaniu do wykonania nowego otworu).

Potencjał wydobywczy wciąż duży

Złoże Kulno odkryto w 2018 r., a na początku 2021 r. w obrębie koncesji łącznej Leżajsk–Rudka–Sieniawa wykonano odwiert Kulno-2 i rozpoznano kolejne zasoby gazu ziemnego. Może ono zawierać niemal 300 mln m3 wydobywalnego surowca.

PGNiG uważa, że przeprowadzone na Podkarpaciu prace potwierdzają wciąż duży potencjał wydobywczy tego regionu. W kolejnych latach będzie tam w dalszym ciągu prowadzona działalność wydobywcza i poszukiwawcza.

Przeczytaj także: PGNiG będzie wiercić w Zjednoczonych Emiratach Arabskich