• Modele predykcyjno-analityczne mają przewidywać stany awaryjne kotła
  • Rozwiązanie zostanie sprawdzone także na danych historycznych
  • Jeśli testy przejdzie pomyślnie, zostanie wdrożone w jednostkach PGNiG Termika

Modele mają monitorować stan pracy kotła

Celem pilotażowego projektu prowadzonego we współpracy z firmą ReliaSol jest m.in. stworzenie modeli predykcyjno-analitycznych dla nowego kotła gazowego, modelu wykrywania stanów awaryjnych oraz weryfikacja skuteczności działania modeli na bazie danych historycznych.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji do analizy danych i tworzenia zaawansowanych algorytmów daje przedsiębiorstwom energetycznym możliwość monitorowania działania urządzeń i instalacji oraz reagowania przed wystąpieniem usterki. Możemy przewidzieć potencjalną awarię i uniknąć konsekwencji związanych z nieplanowanymi przestojami. To bardzo ważne dla utrzymania procesów produkcyjnych m.in. w ciepłownictwie – powiedział Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGNiG ds. rozwoju. W tym pilotażu współpracować będziemy ze startupem, który wcześniej wziął udział w jednym z naszych programów akceleracyjnych – dodał.


Testowanie skuteczności na danych historycznych

Startup otrzyma historyczne dane procesowe i serwisowo-eksploatacyjne o niepożądanych zdarzeniach i pracach serwisowych związanych z nowym kotłem gazowym. Na tej podstawie stworzy modele predykcyjno-analityczne oraz wykrywania potencjalnych stanów awaryjnych. Dodatkowo, wykorzystując dane z przeszłości, będzie możliwe sprawdzenie ile awarii udałoby się przewidzieć i jaka byłaby liczba fałszywych ostrzeżeń.

Obiektem badawczym będzie kocioł o mocy cieplnej 130 MWt, jeden z trzech nowych kotłów wodnych rezerwowo-szczytowych zasilanych gazem ziemnym w Elektrociepłowni Żerań.

Efekty projektu są ukierunkowane na optymalizację planowania przeglądów, remontów, a w szczególności ograniczenie liczby postojów awaryjnych, wynikających z naturalnego zużycia elementów konstrukcyjnych kotła – podkreślił Jarosław Maślany, wiceprezes PGNiG Termika ds. operacyjnych.

Szansa na wdrożenie

Jeśli testy podczas pilotażu dadzą wyniki pozytywne, najefektywniejsze modele prognostyczne zostaną zarekomendowane do wdrożenia w spółce. Przyczynią się do zwiększenia wydajności, efektywności oraz wydłużenia czasu działania kotłów. Zminimalizują też ryzyko związane z nieplanowanymi przestojami, pozwolą na dokładniejsze przewidywanie zapotrzebowania na części zamienne i obniżą koszty operacje elektrociepłowni.

ReliaSol została wybrana do współpracy po udziale w programie akceleracyjnym IDEA Global HugeTech, z którym współpracuje PGNiG (współdziała też z akceleratorem KPT ScaleUP prowadzonym przez Krakowski Park Technologiczny). Jednostki te działają w ramach rządowego programu akceleracyjnego współfinansowanego z funduszy europejskich, którego operatorem jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Przeczytaj także: Elektrociepłownia Elbląg z nowymi kotłami gazowymi