Pod koniec marca do Elektrociepłowni Elbląg dostarczono z Portu Gdańsk trzy kotły wodne gazowe na potrzeby przyszłej kotłowni rezerwowo-szczytowej (KRS). Urządzenia o wysokiej wydajności podniosą efektywność energetyczną produkcji ciepła.
Fot. M. Dalecki/Energa
- Moc cieplna jednego kotła wynosi 38 MWt
- Urządzenia mogą spalać gaz ziemny, biogaz i wodór
- W budynku osadzano je za pomocą żurawia o wysokości 60 m
Wydajne jednostki grzewcze
Nowe wysokotemperaturowe kotły wodne UNIMAT UT-HZ o mocy cieplnej 38 MWt każdy, zamontowano w zabytkowym, stuletnim budynku. Kiedyś pracowały w nich pierwsze takie urządzenia – kotły miałowe typu Borsig. Najnowsze jednostki w elektrociepłowni to przedstawiciele innej epoki: wysokowydajne dzięki zastosowaniu techniki trójciągowej oraz zintegrowanego ekonomizera, a także najwyższej klasy materiałów izolacyjnych. Są przystosowane do spalania gazu ziemnego, biogazu lub wodoru. Jeden kocioł z osprzętem waży 96,5 tony, ma długość przekraczającą 10 m, szerokość prawie 5 m i taką samą wysokość (bez układu odprowadzania spalin).
Przez dach na miejsce
Kotły wstawiano przez dach, zastosowano w tym celu specjalny żuraw gąsienicowo-kratowy o wysokości ponad 60 m, zdolnego do uniesienia 500-tonowego ładunku. Transportowało go 35 samochodów ciężarowych o dużym tonażu. Operator żurawia musiał wykazać się precyzją, by bezpiecznie osadzić urządzenia pośród gęstej infrastruktury technicznej wewnątrz.
Jesienią 2021 r. zakończy się rozruch próbny pierwszego kotła gazowego – wtedy urządzenie zacznie produkcję ciepła na potrzeby miejskiego systemu ciepłowniczego. Pod koniec roku do eksploatacji zostaną oddane pozostałe dwa kotły.
Z Bawarii do Elbląga
Urządzenie wyprodukowano w zakładach Bosch w Bawarii, skąd przewieziono je do portu rzecznego w miejscowości Roth i przetransportowano na barkach rzekami Men i Ren do Rotterdamu. Operacja zajęła dwa tygodnie. Kolejne cztery dni zajął rejs statkiem Wilson Amsterdam do gdańskiego portu. Po przeładunku dotarły Wisłą, Nogatem, Kanałem Jagiellońskim i Elblągiem (rzeką) do miejsca przeznaczenia.
Koniec węgla w 2026 r.
W Elektrociepłowni Elbląg będzie jeszcze wykonany układ trzech silników gazowych o mocy cieplnej 10 MWt każdy. Kogeneracyjny system zostanie oddany do użytku pod koniec 2025 r. Wraz z uruchomieniem kotłowni o łącznej mocy cieplnej 114 MWt oraz po zakończeniu budowy kotła parowego, stanowiącego rezerwę produkcji pary technologicznej dla browaru w Elblągu, ostatni kocioł węglowy w Elektrociepłowni Elbląg o mocy zredukowanej poniżej 50 MWt stanie się źródłem rezerwowym – informuje Energa. Po 2024 r. zostanie zamknięty. Od 2026 r. energia elektryczna i ciepło będą produkowane wyłącznie z paliwa gazowego oraz biomasy.
Przeczytaj także: Koniec optymalizacji bloku biomasowego w Elektrociepłowni Elbląg
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.